şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
  • tarihinde sayısız galibiyetler, dünya kupaları olan brezilya milli takımında bugun o ba$arılarının mimarı olarak orta saha oyuncuları ve forvetler gösterilirken claudio taffarel bu yazgıyı degi$tirmi$ ve brezilya milli takım tarihinin efsane kalecisi olarak yerini almı$tır. ülkesine binlerce kilometre uzaklıkta 100 yıllık bir tarihe sahip, zaman zaman iyi zaman zaman cok iyi kaleciler görmü$ galatasaray tarihinde sadece futbolcu, kupalar kazandıran biri olarak degil insanolarak tarihe gecmi$ biridir nam-ı diger tafo.

    90'lı yılların ba$ında parma'ya transferine müteakip 2-3 sene kadar parma kalesini korumu$tur. sonrasında kısa bir dönem olarak kiralık olarak reggiana'da oynamı$ ve iyiki de oynamı$. bu kısa süreli reggiana macerası taffarel'in brezilya milli takımına secilmesine sebep olmu$tur. dünya kupasında cok ba$arılı maclar cıkarıp kupanın brezilya'ya gelmesinde büyük katkıları olduktan sonra parma'ya geri dönmü$tür fakat o dönem icin vazgecilmeyen asprilla-brolin-grun üclüsüne takıldı. o zamanlar böyle sınırsız yabancı uygulaması olmadıgı icin tafo'ya tribünleri göstermi$ italyanlar. tafo önce kilise takımında santrafor oynamı$ ve gol kralı olmu$ ardından da minerio'da 3 sene kadar kalecilik yapmı$tır.
    galatasaray'a transferi 98 dünya kupasından hemen önce olmu$tur. tafo o kupayıda bo$ gecmemi$ finalde 3 gol yemesine ragmen brezilya'yı finale ta$ıyanların ba$ında gelmi$ti. tafo'nun dünya kupasından önce imza atması galatasaray yönetiminin büyük ba$arısıdır zannımca.
    3 sene kadar galatasaray forması giyip kalede oldugu bir gün bile taraftarlar acaba dememi$lerdir. deprem zamanı evini terk edip havuzda $i$me yatakta yatmasından mütevellit kısa süreli bir form dü$üklügü ya$amasına ragmen uefa kupasına giden yolda hem güleryüzü hem de oyunuyla takıma güc verip kupanın alınmasında büyük emegi olmu$tur. bugun türkiye sınırları icine giren iki avrupa kupasının alınmasında da tafo'nun önce elleri sonra yüregi büyük etkendir.

    florya metin oktay tesisleri ve 300 metre ötede evi arasındaki mesafeyi son model jeepleriyle kateden euro topcularına inat ''o'' her sabah bisikletiyle herkesten önce tesislere girip herkesten sonra da gene bisikletiyle cıkıyodu. kaleci icin belki 36-37 ya$ cok gec bir ya$ degildi. tafo istese milyon euro'lara transferler yapıp oradan oraya ko$up kendini sıkmıyabilirdi. fakat ''o'' kendisini iki öz, onlarca evlatlık cocuguna adamı$ bir ''insan''dır.
408 entry daha

hesabın var mı? giriş yap