şükela:  tümü | bugün
 • bir bbc haberi. haber metnini türkçeye çevirecektim fakat k-pop'u sevenler inkar edecek, sevmeyenler ise haklı olarak siklemeyecek. bu yüzden uğraşmadım. özet geçmek gerekirse:

  k-pop endüstrisi güçlü kuruluşların elinde. bu kuruluşlar çocukları genç yaşta alıp köleleri haline getiriyor. şirketlere milyonlarca dolar kazandıran müzik gruplarına komik maaşlar ödeniyor.

  birileriyle sevgili olmaları yasak. evlenmek ise izne tabi. 2013'te bunlardan biri geceyi erkek arkadaşının evinde geçiriyor ve kontrat ihlali sebebiyle kız kovuluyor. 20 yaşına kadar köleliğini yaptığı düzenden kovulunca psikolojisinin aldığı hali bu haberden okuyabilirsiniz. kafasını tıraş edip kamera karşısında ağlıyor.

  neredeyse çocuk yaşta trainee'lere estetik ameliyatlar yapılıyor. yemek vermiyorlar vücutları şekle girsin diye, sonra bunlar konser sırasında bayılıyor vs. kısacası insanların, daha doğrusu çocukların hayatı sikiliyor.

  kore medyası durum karşısında penguen tavrı sergiliyor. çünkü bahsi geçen kuruluşların sahipleri güçlü insanlar.

  bu konuyla ilgili türkçe bazı yazılara rastladım. "idoller de mecbur mu sanki imza atarken bilmiyorlar mı" minvalinde laflar edilmiş yazıda. çocuklar lan çocuk. bu imzaları atarken bu insanlar çocuk daha. ve bi grup paralı patron bu çocukların hayatının amına kalıcı olarak koyuyor. siz de bunu eğlence diye izliyorsunuz.
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap