şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • 14 mart tıp bayramı hk.

  1919'un mart ayında, istanbul'da mekteb-i tıbbiye-i şahane, ingiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. tıbbiye öğrencileri, okulu kurtarmak için çare aramaktaydılar. okulun kuruluş yıldönümü olan 14 mart'ı topluca kutlamaya karar verdiler. asıl maksatları işgal kuvvetlerine karşı ayaklanmaktı. aynı gün, tıbbiye 3. sınıf talebesi olan hikmet bey (tıbbiyeli hikmet) önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir türk bayrağı astılar. bunu gören işgal kuvvetleri, olaya müdahale ettilerse de durduramadılar.

  bu sebeple 14 mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıl dönümü ve bugünkü tıp bayramının sebebini oluşturdu.

  tıbbiyelilerin temsilci olarak seçtikleri hikmet bey, istanbul'dan kaçtı ve sivas'a giderek sivas kongresi'ne iştirak etti. sivas kongresi’nde 7 eylül 1919’da yapılan ikinci celsede verilen önergede hikmet bey'in de imzası vardır. kongrenin 9 eylül 1919 gecesi, mandacılık tartışmasında bu konuyla ilgili olarak atatürk’e hitaben yaptığı konuşmada;

  "paşam, murahhası bulunduğum tıbbiyeliler beni buraya istiklâl davamızı başarma yolundaki mesaiye katılmak üzere gönderdiler, mandayı kabul edemem. eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olurlarsa olsunlar şiddetle red ve takbih ederiz. farz-ı mahal (örnek olarak), manda fikrini siz kabul ederseniz, sizi de reddeder, mustafa kemal’i vatan kurtarıcısı değil vatan batırıcısı olarak adlandırır ve tel’in ederiz (lanetleriz)." demiştir. bu sözler, duyduğu coşku ve heyecanla söylenmiş olup büyük etki yaratmıştır.

  bu konuşmayı mustafa kemal şu sözleriyle değerlendirmiştir:
  "arkadaşlar, gençliğe bakın; türk millî bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin! gençler, vatanın bütün ümit ve istikbali size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır,’" diyerek hikmet bey’e dönmüş ve "evlat; müsterih ol. gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. biz, azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. parolamız tektir ve değişmez: ya istiklal, ya ölüm!"

  mustafa kemal'in bu sözleri üzerine hikmet bey de yerinden fırlayarak: "var ol paşam!.." demiş ve mustafa kemal’in elini öpmüştür.

  kronoloji için ayrıca bkz.
  kısa bir video
3 entry daha