şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
21497 entry daha
 • amerika'da bir huzurevinde yaşayan oscar adında bir kedi kimin öleceğini önceden tahmin edebiliyormuş. oscar ne zaman huzurevinde yaşlının birinin yanına gelip yatıyorsa birkaç saat veya en geç bir gün içinde o kişi ölüyormuş. oscar'ın ölmek üzere olanların öleceğini hissedip yanlarına giderek duygusal destek verdiği düşünülüyor ama ölecek kişileri önceden nasıl hissettiğinin sırrı hala çözülemedi.

  toplam 25 farklı vakada bu gözlemlendikten sonra artık ne zaman kedi huzurevinin misafirlerinin birinin yanında bitse hemşireler ve doktorlar hazırlanmaya başlıyormuş ve misafirin yakınları aranıp her şeye hazırlıklı olmaları haber veriliyormuş. ölmek üzere olan kişinin son dini vazifesini yerine getirmek için de hemen bir papaz çağırılıyormuş.

  bugüne kadar kedinin kimin öleceğini tahmin etme konusunda yanıldığı görülmemiş. kedinin birinin kucağına atlamasıyla o kişinin ölmesi arasında geçen maksimum süre 24 saatmış yani kedinin yanına yattığı hastalardan 24 saatten fazla yaşayabilen olmamış. bilim dünyası bu kedinin sırrını yıllardır merak ediyor.

  bu olay en başta sokak efsanesi veya kolpa gibi geldi ama internette huzurevindeki doktorlarla ve hemşirelerle yapılmış röportajlar filan var. bence kedi katil.

  https://www.youtube.com/watch?v=9pxi3efvvei

  https://www.youtube.com/watch?v=9cqiylglavg

  https://www.youtube.com/watch?v=41yanepsunm

  edit: olası bir açıklama geldi: "house m.d dizisinde bu kedinin işlendiği bir bölüm var. ölüme yaklaşan kişiler üşüdüğü için odaların ısıtmasını açıyorlar. kedi de ısınmak için onların odalarına gidiyor." @zafersproblemset

  ek bilgi ve referanslar:

  https://www.telegraph.co.uk/…n-ri-nursing-home.html

  http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmp078108

  https://www.cbsnews.com/…th-sense-predicting-death/

  https://www.theregister.co.uk/…26/nursing_home_cat/
6218 entry daha