şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • yaklaşık 1 haftadır oynuyorum. hakkında 2 kelam edebilecek seviyeye geldiğimi düşünüyorum.

  2k'nın özellikle son 18 ile ağır sıçması ile bir şans vereyim dedim live 18'e. xbox game pass ile full versiyonunu ücretsiz görünce hemen atladım.

  bir kaç ana başlık ile incelersek;

  grafikler: grafikler müthiş olmuş. 2k'nın grafikleri de kötü değil ama live bir tık daha önde diyebiliriz. grafik konusunda bir çekinceniz olmasın.

  oyun modları: 2k'daki my career ve my gm modlarının aynısı live serisinde de var. derinlik olarak hala 2k serisi kadar derin değil ama kendini oynatıyorlar. gayet doyurucu. bunların dışında online play quick play featured game vs bir tepe yan modlar da var. ayrıca fifa serisinde görmüş olduğumuz ultimate team buraya da gelmiş. sırf ultimate team için bile oynanabilir. kısacası oyun modları olarak live serisi 2k'dan aşağı değil.

  oynanış: oynanış beklediğimden iyi çıktı. hatta bazı konularda 2k serisinden bile önde diyebiliriz. ama genel olarak hala bir tık aşağıda. 2k'nın yıllar boyunca rafine ettiği gameplayi bir anda yakalamak zaten imkansız ama cidden iyi iş çıkarmışlar. şöyle özetlesem daha iyi anlarsınız; şu an piyasada 2k diye bir oyun olmasa tüm nbaciler ayıla bayıla bunu oynarlar. yani kesinlikle burun kıvırılacak durumda değil.

  oynanış konusunu biraz daha açmak gerekirse, ikli mücadeleler ve animasyonlar gayet iyi, hatta bazı animasyonlar 2k'dan falan önde. mesela içeri drive eden adamın rakibi ile omuz omuz teması ve orada bitirmeye çalışması ve bitirirken blokdan falan topu kaçırması ve vücudunu ayarlaması kesinlikle 10 numara. 2k serisi gibi rakibin içinden geçiyor hissi yaratmıyor gayet rakip ile itişerek oynuyorsun. ama mesela genel olarak 2k serisindeki oyun akıcılığı bu oyunda yok. yani kötü değil ama 2k kadar iyi değil. bir de abuk subuk animasyonlar var bazen karşınıza çıkan. mesela gasol gibi bir adam bazen bir zıplıyor panyanın üstündeki bozuk parayı alacak neredeyse. kafa falan çemberi geçiyor neredeyse omuz atacak çembere.

  mesela ribaund mücadelesi 2k'dan daha iyi. daha uzun adamın aldığı bir ribaund yerine doğru pozisyon almış adamın aldığı bir ribaund sistemi kurmuşlar. box out falan çok önemli. ben gayet zevk aldım.

  fizik motoru gayet iyi. 2k'da top potaya sekince olabilecekleri bir yerden sonra ezberlerdik. bunda ise top canlı hissi uyandırdı bende şimdlik. mesela turnike atarken falan topun cama teması ve çembere teması inanılmaz hoş. lop diye içeri düşmüyor. file bile inanılmaz gerçekçi.

  yine oynanışa devam edecek olursak; oyun içi sliderlar falan burada da var. bence bu olmazsa olmazdı ve güzel kotarmışlar. cross-overlar 2k'nın yarısı etmez. right stick ile yapılacak hareketler gayet kısıtlı. ulan ea fifa serisinde bile daha çok hareket var. basketbol gibi bir oyunda bu kadar cross-over olması tamamen rezalet. 3'lü tehditte serbest ayak ile footwork çok kötü. içeri girerken tavşan adımı dediğimiz jab step yok ya da ben bulamadım. post up hareketleri eh. 2k'dan bayağı eksiklikleri var advanced offence konusunda. defans ise toplu adamın defansı çok iyi. gayet güzel yapmışlar ama topsuz adamın defansı olmamış. tuttuğunuz adama pas atılıyor pas elden çıktığı gibi steal tuşuna basıyorum pas arası için ama adam hiçbir şey yapmıyor. sonra öğrendim ki pas arası yapmak için top çalma tuşu ile değil yön tuşları kendiniz pas yoluna girmeniz gerekiyormuş. yani araya el sokma yok gayet atlayıp kendin alacaksın.

  atmosfer: atmosfer kesinlikle 10 numara. oyun ayarlarında maça girerken maçın atmosferi nasıl olsun seçebiliyorsunuz. düz quick play'de bile nba finali atmosferini yaşabiliyorsunuz. seyircinin oyuna müdahalesi bağırış çağırış falan gayet yerinde. ea burada tamamen büyük bir firma olmanın ve fifa serisinin tecrübesini konuşturmuş. 2k'da bir yerden sonra taraftar maraftar siklemezdik bunda gayet maç havası oluşturuyorlar. ben beğendim.

  aklıma gelenler şimdilik bunlar. kısacası olmuş bu oyun bence. 2k'dan sonra taze bir kan arayanlar kesinlikle çekinmeden bakabilirler. denemeye değer bir oyun olduğundan emin olabilirsiniz. hala bir 2k değil ama bu hızla giderse ea zamanında fifa ile pese attığı golü burada 2k'ya da atabilir. gerekli güç ve tecrübe mevcut.

  kısacası takipte kalın derim.
1 entry daha