şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
19797 entry daha
 • the simpsons adlı çizgi dizide neden zamanın geçmediği, daha doğrusu karakterlerin neden hiç yaşlanmadığını hepimiz bir kere olsun kendi kendimize sormuşuzdur.

  bugün son bölümünü izlerken, yani yayınlanan en son bölümünü, kafamı kurcalayan bir takım politik göndermeler oldu ve internet'ten aratıp benim gibi düşünenler var mı diye araştırmak istedim. bir de baktım ki bu köftehorlar senelerdir böyle gizem dolu kafa kurcalayan göndermeler yapıyormuş. bunların arasından bir tanesi oldukça ilgimi çekti; yaşanan tüm kurgunun homer simpson'ın rüyasında gerçekleştiği teorisi.

  homer simpson 77. bölümde yani 4. sezonun 18. bölümünde bart simpson'ın yaptığı bir nisan şakasından dolayı hastahanelik oluyor ve orada yaşadığı bir kaza sonucunda ise komaya giriyor. bu koma 20 yıl boyunca sürüyor ve bizlerin izlediği tüm o olayların hepsi zavallı homer'ın hafızasında dolanan olaylar zincirinden ibaret. peki bu teoriyi güçlendiren ve mantıklı kılan ne var ? onu da belirtmek isterim; bu bölümden tam 6 ay önce geçen homer ve tanrı arasındaki sohbette saklı.

  homer: tanrım sana bir soru sormak istiyorum, hayatın anlamı nedir?
  tanrı: homer, sana bunu söyleyemem.
  homer: hadi ama!
  tanrı: öldüğünde anlayacaksın.
  homer: o kadar uzun süre bekleyemem!
  tanrı: 6 ay da mı bekleyemiyorsun?
  homer: hayır şimdi söylemeni istiyorum!
  tanrı: iyi peki. hayatın anlamı…

  ve bölüm bitiyor. bu sohbet de 62. bölüm yani 4. sezonun 3. bölümünde geçiyor, koma bölümünden tam 6 ay önce. dizinin bölümlerini bu sayfadan karşılaştırabilirsiniz. http://simpsons.wikia.com/wiki/season_4

  ürpertici öyle değil mi, altta verdiğim kaynaktan yola çıkarak ve bazı yerlerini de doğrudan türkçe'ye çevirerek alıntı yaptım, bizim de elimizin altında dursun* o arkadaş biraz daha ayrıntılı açıklamış; gerçekleşmemiş olaylar, mesela lady gaga nasıl beliriyor kafasında diye sormuş birisi. o da, belki de hemşirenin odadaki radyoyu televizyonu açık bıraktığını ya da içeridekilerin sohbetlerinden duyduklarını kafasında canlandırdığını söylemiş. izlediklerimizin hepsi, yaşadığımız olayların bir alternatif evrende yaşanmış hali gibi zaten öyle değil mi ?

  kaynak: https://www.reddit.com/…impson_is_a_vegetable_in_a/

  ps: şimdi herkes bu harika çizgi dizinin eski bölümlerini kurcalayacak ve 90'lara doğru harika bir zaman yolculuğuna çıkmış olacak. şimdiden iyi seyirler diliyorum.
19686 entry daha
hesabın var mı? giriş yap