şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
  • kokain halk arasında yaygın olarak bilindiğinin aksine uyuşturucu değil, uyarıcı sınıfına girer ve etkisini diğer birçok mutluluk verici maddede olduğu gibi beynin mezolimbik dopamin yolağı üzerinden etkisini gösterir. dopamin salınımını tetiklediği gibi, dopaminin sinir hücreleri yani nöronlarda aşırı birikmesine de neden olur. normalde nöronlar arasındaki boşluğa (sinaps) bırakılan dopaminin fazlası yine nöronlardaki özel alıcılar ile geri döndürülür. kokain kullanan kişide ise bu alıcılar bloke olur ve aşırı uyarı gitmeye başlar, dopamin aşırı salgılanır, bir müddet sonra vücut bu duruma alışkanlık kazanır ve kişi daha fazlasını istemeye başlar, işte bu duruma da bağımlılık adı verilir. aslında benzer etkiyi çikolata da yapar ama çikolatanın fazla yenmesinin henüz kimseyi öldürdüğünü duymadım.

    peki kokainin aşırı dozu neden öldürür? işte bu bahsettiğimiz dopamin denen maddenin mutluluk verici etkisinin yanında vücudun ısısını kontrol etmek gibi bir etkisi de vardır. ayrıca kokain norepinefrin (adrenaline benzeyen ve onun gibi etki gösteren bir kimyasal molekül) denen maddenin salınmasını da tetikler. bu maddenin salınması damarların konstriksiyonuna yani kasılmasına, daralmasına neden olur. koroner arterlerin yani kalbi besleyen ana damarların da aşırı kasılması kanın ve oksijenin iletilmesini zorlaştırır. aşırı kasılan kas da daha fazla kasılamayacak duruma gelir ve durur. aynı anda solunumun durması da meydana gelebilir. sonuçta kişi kardiyak arreste girip ölür.

    ayrıca kullanan kişide önceden bir kalp rahatsızlığı varsa kalbe bağlı ölüm riski de artıyor. kokaini kullanan kişi intranazal yani burun içine çekerek kullanabileceği gibi damar yoluyla veya doğrudan oral-mukozal yolla da almış olabilir. cinsel organın üstüne sürüp de burnuna çekmeye çalışmışsa alması gereken doz normalde epey fazla olmalı. ya da yine üstüne sürüp ağzı ile temizlemeye çalışmışsa da sonuç değişmez. herhalde doktor arkadaşta kamaşullah vardı ki overdose oldu hanımefendi bitirmek için uğraşırken. tabii önceden ıslak-kuru karıştırmışsa da azrail’in ziyareti çok da şaşırtıcı olmaz.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap