şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
 • gayet güzel film.

  baba-kız ilişkisinin işlenmesi biraz eksik kalmış, kabul. filmdeki dram ve çaresizliğin işlenmesi adına, filmin içinde geçtiği evrenin kuralları ve detayları biraz atlanmış ona da varım.

  öte yandan jumpscare eleştirilerine katılmıyorum. filmdeki gerginlik her an mevcut. gıcırdayan en ufak tahta bile insanı geriyor. gerginliğin tavan yaptığı anlar da genellikle bir sesin çıkması ile başlıyor. o yüzden jumpscare olarak tanımlanan sahnelerin fazlaca olmadığı ve sömürülmediği kanaatindeyim.

  oyunculukları çok beğendim. john krasinski'yi her izlediğimde içim ezildi. emily blunt da öyle. karı koca, minimum replikle maksimum duyguyu anlatmışlar. bravo. onun dışında çocukların oyunculukları da çok hoşuma gitti.

  plot hole eleştirilerine de fazlaca katılmıyorum. geri kalanı spoiler:

  --- spoiler ---
  plot hole olarak düşünebileceğim tek şey, yaratıkların duyma yetisi. yere düşen bir çerçeveyi (en iyi ihtimalle) yüzlerce metreden duyup gelebilen yaratıkların, yan yana durdukları insanların nefeslerini ya da kalp atışlarını duyamaması biraz tuhaf geldi. onun dışında filmdeki detayların (tabak-çanak-çatal-bıçak olmaması vs.) gayet güzel olduğunu düşünüyorum.

  bunun dışında yaygın olarak gördüğüm eleştiriler:

  niye bebek yaptılar?
  1) insanlar, konuşmuyor diye john krasinski'yi jim halpert sanıyorlar anladığım kadarıyla; ancak film kırsal ve gelişmemiş bir yerde geçiyor. dolayısıyla bu ailenin pro-life olması ve kürtajı (ve hatta korunmayı bile) hoş karşılamıyor olması yüksek bir ihtimal.
  2) ilk baştaki eczanemsi yerin durumu oldukça kötüydü. halihazırda küçük bir kasabanın eczanesi, üzerine de defalarca yağmalanmış. burada hamilelik testi veya gebelik sonlandırıcı ilaçların kaldığını sanmıyorum. o şartlar altında kürtajın da mümkün olmadığı açık. dolayısıyla gebelik geç anlaşılmış olabilir.

  neden yerin altına sığınak yapmıyorlar/neden nehrin yanına ev kurmuyorlar?
  - bunlar için inşaat gerekir. inşaat = ses. yaratıkların giremeyeceği bir sığınak yapmak zaten mümkün değil, manyak gibi güçlüler (ambar sahnesi).

  yüksek frekansla ses çıkararak yaratıkları etkisiz hale getirmek, koskoca bilim insanlarının aklına gelmemiş mi?
  1) gelmiş olabilir. gelmişse de kendilerini güvenli bir yere alıp, konuyla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyorlardır; ancak bizim izlediğimiz zaman dilimi olayların çıkışından 1.5 sene sonrası. bu süre içinde kırsal bölgede yaşayanlar için bir arama kurtarma çalışması başlamamış olması ya da karşı saldırıya geçilememesi normal.
  2) gelmemiş olabilir. diğer yerlerdeki yaratıkların sayılarını bilmiyoruz. çok sayıda yaratık varsa bir anda insan nesli tükenmiş olabilir; zira çok hızlı ve güçlüler. özetle emin değiliz. konu da bu değil zaten.
  --- spoiler ---
367 entry daha