şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son zamanlarda iyice ayyuka çıkmış gerçek. öncelikle söyleyeyim, troll de değilim cani de değilim. sadece kedi, köpek tüyüne karşı alerjisi olan, bu nedenle evde hayvan besleyen arkadaşlarına gidince nefesi daralan, burnu tıkanan ve öksürük nöbetine giren bir vatandaşım.

    5 yıl önce bornova'da aldığım eve ilk girdiğimde sokakta oynayan tatlı bir kedi vardı. çöpün kenarında artık yemekleri eşeleyip karnını doyurur, miskinlik yapardı. ben de uzaktan uzaktan severdim, görünce mutlu olurdum. sonra komşumuz onu beslemeye başladı, kedi yedikçe yedi, dana gibi bir şey oldu. yavaş yavaş çevredeki kediler de lan burada bedava yemek var diyerek gelmeye başladı o çöpün yanına. komşumuz daha çok yemek vermeye başladı onlara. 2 yıl içinde o kedilerden ikisi doğurdu. doğan yavru kedileri de şırıngayla besleye besleye büyüttü komşumuz. ve artık bu sene fark ettiğim kadarıyla onlardan da bir kaçı doğurmuş durumda ve şu an çöpün etrafında yaklaşık 9-10 kedi, yanlarındaki kutuda da ciyak ciyak ağlayan 5 adet yavru kedi var. ve her gün komşumuz bu kedileri beslemeye, sokakta çöpün yanında kilolarca yemek vermeye devam ediyor. artık yemekleri vererek başladığı bu serüvene, şimdi sadece kediler için büyük bir tencerede yemek yaparak devam ediyor. her şey iyi güzel de ablacım, nereye kadar sürecek bu? bire bir aynı tip yazlıkta da var. ama şimdilik orada 5 tane kedi oldu.

    yahu evimin önünde 10-15 tane kedi olsun istemiyorum, her kış arabaya binerken 5 dakika boyunca kedi kaçmış mıdır motora diye tedirgin olup arabamı tekmelemek istemiyorum ya da sokağa arabayla girerken lan buradan da bir kedi fırlar da kedi katili olur muyum diye düşünmek de istemiyorum. istemiyorum işte abi 15 tane kediyle beraber yaşamayı. madem bu kadar çok seviyorsun evinde bak kedilere, ya da git kedileri kısırlaştır ablacım? neden bu kadar insan içinde rahatsız olan vardır, ben kedi üretim çiftliği işimi bırakayım demiyorsun? şimdi aşağıya linç başlayacak. beğenmiyorsan siktir git vs diye bunu da biliyorum, ancak bu derdimi bir şekilde anlatmak istedim hepsi bu.

    büdüt: alerji kısmına çok takılan olmuş. arkadaşlar ben de biliyorum sokaktaki kedinin benim alerjimi tetiklemeyeceğini. sadece kendimi tanıtmak istedim yazının başında. konuyla hiç alakası yok yani, anlam bütünlüğü açısından bir aksaklık olduysa affola. bir de madem alerjin varsa tedavi ol diyip ege üniversitesini önerenler olmuş. kendilerine teşekkür ederim ama zaten ben tıp eğitimimi oradan aldım. ancak hiç kimse kedi okşayabilmek için immünoterapi gibi uzun ve pahalı bir tedaviyi almak zorunda değil. alerjen ile temastan kaçınmak ilk ve en etkili tedavi yöntemidir ki ben de onu yapıyorum, hayvan sahiplenip evimde bakmamak da benim için dünyanın sonu değil açıkçası. immünoterapi almak yerine hiç bulaşmamayı tercih ederim.
154 entry daha