şükela:  tümü | bugün soru sor
 • medeniyetin yok oluşunun bir süper volkana bakıyor olmasıdır. her an bir süper volkan faaliyete geçebilir ve bunun sonucu tüm insanlık yok olur. düşünün bu gün insanlığın ortaya koyduğu her şey, bilgi kültür birikimi, kavgaları, çekişmeleri, değerleri vs. bir süper volkanla yok oluyor. insanlığın kaderi bir süper volkanın patlamasına bakıyor.

  orta doğu için bir birini yiyen o süper güçler falan bir patlamayla yalan oluyor. ne kadar kolay değil mi ! ama insanlık bunu düşünmeden devam ediyor birbirini yemeye...

  bir meteorun dünyaya çarpmasından sonra, yeryüzünün karşılaşabileceği en büyük doğal afet olan süper volkanlar patladıklarında çok önemli küresel çapta iklim değişikliklerine sebep oluyorlar. canlıların çok büyük bir kısmı veya tamamına yakını yok oluyor.

  yellowstone, napoli ve toba süper volkanları her an patlayabilecek durumda ve patladıkları taktirde ikinci bir buz çağı olacak ve insanlık medeniyeti yok olacak. vahim olan bunun için herhangi bir tedbir alma imkanı yok.

  peki nedir süper volkan ?

  çok büyük bir magma haznesine sahip olan yanar dağlardır.

  haznesinin büyüklüğü 50-100 km genişliği 40 - 50 km'dir. derinlikleri 9-10 km olabilmektedir. ( bu veriler yellowstone baz alınarak verilmiştir)

  normal volkanlardan 100 kat daha güçlü olan süper volkanların deprem gibi herhangi bir dış etkene gerek kalmadan da patlayabiliyor.

  bu tür olaylar her 100 bin yılda bir gibi çok nadiren gerçekleşse de, olduğu zaman dünyanın iklimini ve ekolojisini alt üst ediyor.

  son bilinen süper volkan patlaması 70 bin yıl önce endonezya’nın sumatra bölgesinde bulunan toba gölünde meydana gelmiş.

  patlama sonucu dünyada altı ya da sekiz yıl boyunca “volkanik kış” hakim olmuş ve yer kabuğunun ısısı 3c ila 5c derece azalmış.

  celal şengör'ün konu üzerine yorumu durumun ciddiyeti ve vahametini ortaya koyuyor;

  https://youtu.be/mlab3earit4?t=792
2 entry daha