şükela:  tümü | bugün
28 entry daha
  • nasıl canlılar tek hücreliden insanoğluna kadar doğal seleksiyonla elenerek geliştilerse, programların da aynı şekilde kendini geliştirerek işe yaramayan kodu silip yarayanla devam etmesini sağlayan alan.

    bugün otonom araçlar, ses tanıma, hatta iphone x'in yüz tanıması bile kullanıyor bunu. nasıl kutupta mutasyon sonucu beyaz olan ayılar, normal ayılardan daha çok yaşama şansına sahip olduğundan oradaki tek cins oldularsa; kodlar da aynı bu şekilde mutasyona uğrayarak yoluna devam ediyor. bir programa araba kullanmayı öğreteceksiniz diyelim, bunu her küçük detayı düşünerek milyonlarca satır kodla yapacağınıza, deep learning ile programa milyonlarca kez simüle ederek yapıyorsunuz. program başta belki 1 metre ilerleyip kaza yaparken, 100. denemede yazdığı ekstra bir kod 2 metre ilerletiyor. diğer kodları siktir edip o kod ile devam ediyor. ve milyonlarca deneme sonucu bugün tesla'nın sahip olduğu gibi bir insanın ulaşmasının mümkün olmadığı seviyeye ulaşıyor.

    burada korkutucu olan, canlılar milyonlarca yıllık bir evrim sonucu şu anki halini almışken, programlar bizden kat ve kat hızlı öğreniyor. elon musk'ın devamlı yapay zekanın regüle edilmesini istemesi de tam bu yüzden. önümüzdeki 30-40 yıl boyunca insanlığı tehdit edecek bir yapay zeka geliştirilemez olsa bile, peki ya sonra?
56 entry daha