şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • patlayan motor cfm56-7b modeldir. *
  daha önceden benzeri olmayan bir olay *
  daha önce motor arızası, kokpit camının çıkması vs yaşanmıştı. ancak havada motorun patlaması ve bu nedenle kabin camının parcalanmasi ve ani basınç boşalması yaşanmamıştı. bu nedenle faa sıkı bir inceleme yapacaktır. patlamanın neden(ler)i resmi kaza kırım raporuyla ortaya çıkar.
  ekşi sözlük kaza kırım ekibi üyesi olarak, tek kare fotoğraftan anladığım kadariyla, motorun nose cowl denen öndeki hava aligi dış yüzeyi uçmuş ve nose cowl parçalanmış. bu tip turbofan motorlar sabit basinc prensibine göre çalışır. (bkz: brayton cycle) yani core dedigimiz motorun yanma odası veya türbin kısmında ilk patlamanın olma olasılığı düşük. eğer öyle olsaydı nose cowl bu şekilde hasar almazdı.
  kuş çarpması da nose cowlin bu şekilde hasarlanmasina tek başına neden olmaz
  tahminim kuş çarpması sonrası fan bladelerde (motora önden bakınca görülen pervane palleri) bir veya bir kaç parça kopması ve bunların anlık olarak nose cowl inlet skini( motora önden bakinca en öndeki parlak oval bölge) delmesi sonucu nose cowl in parçalanması ve sonrasında motor core kısma giren yabancı maddelerin patlamaya neden olması. alternatif olasılık olarak motorun ön bolgesindeki akustik panel vb gibi bir parçanın yerinden koparak kuş çarpmasına gerek kalmadan yukarıdaki senaryoyu gerçekleştirmesi.

  son olarak yukarıdaki olasılıklar sadece beyin fırtınası yöntemi gibi değerlendirilmelidir. kesin nedenler için resmi raporun beklenmesi ekşi sözlük kaza kırım ekibi tarafından tavsiye edilir.

  edit: iskenderkebap ii ' nin bilgilendirmesi ile daha önceden motordan cowling kopması ve bu parçaların gövdeye hasar vermesi sonucu basınç kaybının ayni anda yaşandığını gördüm. kendisinin ilettiği kaynağı buraya ekliyorum. http://aerossurance.com/…tained-cfm56-failure-b737/
  ben yolcunun dışarı vakumlanmasina neden olan ani basınç kaybını kastetsem de çok benzer olaylar. ancak bu olayda yolcunun dışarı vakumlanmasi faa' i büyük olasılıkla ek önlem almaya yönlendirebilir.
36 entry daha
hesabın var mı? giriş yap