şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • #76109096 no 'lu entry'e ek olarak:
  ilk entry de paylaşılan fotoğraf incelendiğinde, görülen hasarın (ozellikle motor kaportalarindaki hasarlar)iddia edilen patlamayla oluşmadığı tahmin edilebilir. şöyle ki: fan kaportalarina bakılınca ( fotodaki mavi kaportalar) özellikle iç taraftaki kaportanın üst kısmının alt kısmına göre bukuldugu görülüyor. yani kaportanın üst kısmı dışa doğru eğilmiş. şimdi bu bilgiyi aklımızda tutalım.
  fan kaportalarinin kilitleri alt kısımlarında bulunur. bu kaportalar kapalıyken motor ön kısmındaki nose cowl denen hava aligiyla aerodinamik formda bulunur.
  şimdi yukarıdaki iç taraf fan kaportasinin eğilmesi ile ilgili açıklamayı anımsayalım.
  bu bilgileri birleştirince, önce nose cowl in parçalandığını bunun sonucu nose cowl ve fan cowl arasindaki aerodinamik formun bozulmasiyla fan kaportası içerisine dolan kontrolsuz hava akımının fan kaportası açma yönünde zorladığını,kaportalarin alt tarafindaki kilitlerin bu kuvvete direnmesi sonucu fan kaportasinin yukarıdan dışa doğru bukuldugu, sonrasinda kaporta kilitlerinin daha fazla dayanamayarak kaportalarin açılarak hasarlandigini tahmin edebiliriz.
  bu foto analize göre önce motorun ic kısmında bir patlama olması ardından motorda görülen hasarın oluşması pek olası görülmüyor.
  ilk önce nose cowl in hasarlanması sonucu motora hasarlı parçaların girmesi ile patlamanin olması ve fan kaportalarinin yukarıda açıklandığı gibi hasarlanması daha olası.
30 entry daha
hesabın var mı? giriş yap