şükela:  tümü | bugün
1382 entry daha
 • bölüm isimleri ve bağlarına göz atalım biraz. özledik. (sağdan soldan derleyip biraz da okuyup kendimce detay kattım)

  s1e1: pilot (pas)

  s1e2: lawnmower dog :1992 yapımı lawnmower man filmi ve aynı isimle stephen king hikayesi. hikayede çeşitli bilgisayar yazılımları ile aşırı zeki olan ve telepatik iletişim yetenekleri kazanan bir adamı anlatır. bölümde de köpeğe aşırı zeka yüklenir ve köpek insanlarla konuşmadan iletişime başlar.

  s1e3: anatomy park: elbette bariz şekilde jurassic park. filmde dinozorlarla dolu bir eğlence parkı konsepti ve işlerin ters gitmesi varken bölümde de aynı tarz bir park iç organlar üzerinden dönüyor. bölümde parkın sembolü de jurassic ile bire bir aynı.

  s1e4: m. night shaym-aliens : ünlü yönetmen m.night shyamalan. lakin bölüm ile isim arasında bağı kuramadım. pek çoklarının ifade ettiği gibi bölüm daha ziyade inception havası taşıyor.

  s1e5: meeseeks and destroy: ünlü metallica şarkısı seek and destroy. şarkıda geçen bin ölümle meeseekslerin bir bağlantısı kurulabilir bilmiyorum öyle mi düşündüler sadece kelime oyunu mu yaptılar bir öncekinde olduğu gibi.

  s1e6: rick potion: 1992 yapımı love potion filmi. konuştuklarında kendilerine aşık edecek bir formül geliştiren iki bilim adamının anlatıldığı film, bölüme de hemen hemen aynı şekilde yansıtılmış.

  s1e7: raising gazorpazorp: iki ihtimal var ya raising arizona ya da raising hope. raising arizona filminde çocuk sahibi olmayan bir çiftin başkasının çocuğunu evlat edinmesi anlatılırken, raising hope biraz daha bölüme benziyor. genç bir çocuğun elinde anasız bebesi ile kalıvermesini anlatan bir dizi.

  s1e8: rixty minutes: boyutlar arası tv ile tanıştığımız bu bölümün adı da cbs'in 60 minutes isimli haber programından geliyor.

  s1e9: something ricked this way comes: ray bradbury'nin something wicked this way comes kitabı. orada da kente gelen bir sirk mi bir panayır mı bir şey vardı ortalığı karıştıran. burada da malum needy things var. needy things isimli birebir dizideki dükkana benzeyen bir dükkanı anlatan bir stephen king öyküsü de var.

  s1e10: close rick-counters of the rick kind : gerek bölüm gerek isimle gayet bariz biçimde 1977 yapımı close encounters of the third kind'la ilişkili. bu bölümde rick'ler mekanını görüyoruz evil morty ile tanışıyoruz.

  s1e11: ricksy business : 1983 yapımı tom cruise filmi risky business. ailesi evde yokken biraz eğlenmek isteyen genç ve çığrından çıkan işleri konu alan komedi filmi gibi bu bölümde de rick eşi dostu toplayıp evde parti yapıyordu.

  gerisi başka zamana umarım (entry'yi 9.bölüme kadar 2 ay önce yazılıp kenarda dursun denilmiş halde buldum, allah bilir ne zaman devam ederim)
1312 entry daha