şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • jose mauro de vasconcelos okumaya aziz nesin'in 'okuma güncesi' kitabındaki 'kayığım rosinha' romanıyla ilgili tavsiye yazısını okuduktan sonra başladım.
  önce kayığım rosinha'yı okudum, sonrasında tüm kitaplarını sipariş ettim. ve sırasıyla delifişek, şeker portakalı, güneşi uyandıralım, kardeşim rüzgar kardeşim deniz ve yaban muzu kitaplarını okudum.

  kitaptan alıntılar:

  --- spoiler ---

  * vasconcelos, yazı yazma yöntemini bize şöyle anlatır: 'kitaplarımı birkaç gün içinde yazıverdiğim doğrudur. ama buna karşılık fikirlerimi olgunlaştırana kadar yıllarca üstünde düşünür taşınırım. hep daktiloyla yazar, her bir bölümü hiç durmaksızın yazıp bitiririm; yazdığımı ancak bitirdiğim zaman okurum. gündüz ya da gece, saat kaç olursa olsun yazarım. yazı yazarken sanki trans halindeyimdir. ancak parmaklarım acımaya başladığında bırakırım tuşlara vurmayı, o zaman anlarım ne kadar çok çalıştığımı.

  * ... bireyin hakkını araması, birinci ve en önemli hakkı olan özgürlüğünün tanınmasıdır. sevme özgürlüğü, seçme özgürlüğü, kabul etmeme özgürlüğü, hayatını yaşama özgürlüğü, başkalarının istediği değil kendi istediği geleceği seçme özgürlüğü.

  * çocukluk! çocukluk, hayatta gördüğüm en talihsiz, en korkakça şey.

  * - ölünün arkasından böyle konuşma. - bu da dayanamadığım bir başka şey. sırf öldü diye birinin aziz olup çıkması.

  * mumların gözyaşları şamdanlardan aşağı süzülüyor.

  * korku içindeydim, dünya öyle büyüktü ki... insanoğlunun girebileceği en büyük, en keder dolu yerdi.

  --- spoiler ---
5 entry daha