şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • medici ailesi, floransada sahip oldukları mütevazi hayatlarını bankacılık yapmaya başlayarak geliştirirler. ailenin eski fertlerinden giovanni di bicci de medici önce eşinin servetiyle romada bir banka satın alır ve ardından 1397de bankacılık faliyetlerini floransaya taşır. bu yıllarda kurulan medici bankası rönesansın başlamasında önemli rol oynayan bir çok olayın temelini oluşturur. giovanni öldükten sonra yerine oğlu cosimo de medici geçiyor. ailenin servetine servet katan cosimo, aynı zamanda şehrin gayriresmi yöneticisi oluyor ve şehirdeki ilk platon akademisinin kurulmasına öncülük ediyor. platon’un eserlerini yunanca’dan latince’ye çevirtiyor. yerine oğlu ve daha sonra 1467 torunu 18 yaşındaki lorenzo de medici geçiyor. lorenzo yazdığı şiirler, edebiyata ve felsefeye ilgisi ile bilinir ve halk tarafından muhteşem lorenzo olarak tanınıyordu. lorenzo tahta geçtiği esnada şu an hatırlamadığım bir nedenden dolayı papa ile geriliyorlar ve papa medicilerin düşmanı olan pazzi ailesi ile anlaşarak lorenzo ve kardeşine bir suikast girişimi düzenliyor. 1478te kardeşi suikastte hayatını kaybederken lorenzo hafif sıyrıklarla atlatıyor ve suikastçileri yakalıyor. yalnızca bernardo bandini
  adındaki katil osmanlıya kaçıyor. durumu haber alan lorenzo, dönemin osmanlı padişahı fatih sultan mehmet’ten bandini’yi kendisine teslim etmesini istiyor. fatih bu isteği kırmayarak, kutsal mekanda cinayet işleyen birisini zaten topraklarında tutmayacağını belirtiyor ve katili yakalatıp hemen yolluyor floransa’ya. lorenzo da fatih’e jest olarak, bertoldo di giovanni’ye hazırlattığı bronz madolyonu gönderiyor. papayla uzun yıllar süren gerginlikler savaşa bile dönüşüyor ancak sonunda yatışıyor ve papa ıv.sixtus barış istemek zorunda kalıyor. daha sonra papa ıv.sixtus ölüyor ve yerine geçen vııı.ınnocentius ile ilişkiler normalleştiriliyor.
  lorenzo floransa halkını yönettiği sırada ailesinin çıkarlarından çok halkın refahını ön planda tutmuş ve bu sayede halkın desteğini kazanmıştır. sanatçıları ve tiyatroları desteklemiş, yunan ve latin kültürlerini canlandırmaya çalışmıştır. 1472 yılında floransa üniversitesini kurdu ve kütüphaneleri zenginleştirdi, kütüphanelerin sayısını arttırdı. şehrin gelirinin yüzde 90ını kitaplara ayırdığı söylenir. yüzde 90 bana abartılmış bir rakam gibi görünse de, kitaplara olan bağlılığı ve bu alanda gelirin ciddi bir kısmını harcadığı apaçık ortada.
  botticelli, michalengelo, fra filippo lippi gibi sanatçıları saraya davet etmiş, koruması altına almış ve desteklemiştir. michalengelo'nun ünlü eserleri pieta ve davutun insanlığa hediye edilmesine katkıda bulundu.
  onun oluşturduğu bu düşünce sistemi rönesans'ın temellerini oluşturur ve lorenzo da her zaman bunu hedeflemişti. soyluların gücünü kırarak sanatın ve halkın gelişmesini sağladı. 9 nisan 1492de floransa cumhuriyetinde 43 yaşında hayatını kaybetti ve onun ölümünden sonra floransa asla eski gücüne kavuşamadı.
  da vinci's demons adlı dizide elliot cowan tarafından canlandırılmıştır.
7 entry daha

hesabın var mı? giriş yap