şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • sahibi belli olmayan sitelere düşmanım. eksiup şu sıralar gözetim listemde üst sıralara çıkıyor (çünkü her gün yeni bir entry'de bu siteye bağlantı görüyorum).

  genelde bu gibi siteler viral şekilde yayılıyor sosyal medyada, sonra ya alan adını satıyorlar, ya da linklerin ulaştıkları yeri (fotoları) değiştiriyorlar.

  masum kullanıcıların "foto linki" diye koyduğu şeylerin reklam linkine (ad fly tarzı) veya daha kötüsü virüslü içeriğe (mobil ödeme dolandırıcılığı vb) dönüştürdüklerine çokça şahit olduk.

  daha kötüsü "virüslü içerik" dedim ama, daha da kötüsü var: sizin oraya kedi fotosu yükleyip link verdiğiniz görsele, çocuk pornosu görseli koysalar haliniz nice olur? çok zor değil, düşünün altında isminiz yazıyor bir entry'de, ve bir url koymuşsınız "eksiup com/hede.jpg" diye sonra nasıl bileceksiniz ne çıkacağını.

  o yüzden arkadaşlar, uyarmak boynumun borcu: sahibi, ismi cismi, doğru düzgün girilmiş whois bilgisi (domain owner, tech contact vb) olmayan sitelere üye olmayın, kullanmayın, hele hele oradaki linkleri de sağa sola dağıtmayın.

  bir servis ücretsiz olamayacak kadar iyiyse de, iki kere düşünün.
287 entry daha