şükela:  tümü | bugün
114 entry daha
 • istanbul'da taksim, talimhane, şişhane, tepebaşı civarlarındaki otellerde olmayan uygulama. daha muhafazakar ama çevresi daha pis olan, fatih ve civarı yerlerde bu istenir. amaç otelin bu şekilde anılması ve bu işi yapmak için sürekli o otele gelinmesinin önünü kesmektir.

  aslında böyle bir yazılı kural yoktur olamaz da. şeriat ülkesi değiliz çok şükür ama dediğim gibi amaç otele sürekli bunun için gelinmesini ve adının çıkmasını engellemektir.

  başka bir amacı da, resepsiyon sizin tipinizi beğenmez ve sizi almayabilir. evlilik cüzdanını bahane eder. burada da esas olan sizin otele girerken ki hal ve hareketleriniz, resepsiyona olan konuşma şekliniz keko olup olmadığınız 2 dakika da çözülür ve ona göre karar verilir. zira sizi otele alıp parasını almak değil, asıl sorun sizin otele gelip diğer kalanları rahatsız etmemeniz de önemlidir. ya da sürekli gürültü ve sorun yaşatan bir tip olmamanıza dikkat edilir.

  burada yazılan hiç bir olumsuzluk sizde olmamasına rağmen yine de size evlilik cüzdanı soruluyorsa eğer, o zaman o otelin sahibinin talimatıdır. tüm kadroya kesinlikle almayacaksınız denmiştir. zaten o otelde de muhtemelen alkol de satılmıyordur. sahibi muhafazakardır. kendisini bir yere yalakalık yapmak ve göstermek için otelini kullanıyordur...

  8 yıldır deneyimi olan 5 yıldızlı bir otelde orta düzey yöneticiyim.

  edit: hiç bir 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otel (kapısında yıldız olan resmiyette olan yani) bunu istemez. istiyorsa da, nasıl istersin diyemezsiniz. bu otelin kuralı olabilir. oteller devlet yeri değildir. müşteri seçebilir. ama imkansız istemez. hiç görmedim. genelde 3 yıldız ya da butikler bu yola başvurur.

  edit 2: evet booking ve expedia, hotels.com dan rezervasyon yaparsanız özellikle booking sizden bunu isteyemezler. istese bile siz rezervasyonu iade edilemez olarak yaptıysanız otele eksi puan verebilirsiniz.

  bu konu hakkında neden bu kadar soru ve mesaj aldım anlamadım. 5 yıldızlı otelde genel müdür olanınız varsa iş konuşalım. *
198 entry daha