şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • sokak kedisi olsa dahi normalde yazı yazılmaz. çok minik bir kesik atılır. gerçekten bunların yaptıkları görevi kötüye kullanmaktır.

  sadece 10 dakikanı ayırarak savcılığa gidip suç duyurusunda bulun. belediyeye ve valiliğe ayrı ayrı şikayet et. çok ciddiyim bu konuda.

  minik yavru umarım fiv değildir. test yaptırmadan asla aşı yaptırmayın. 1 hafta içinde ölür. kardeşlerinde de durum aynı. ilk test sonra aşı.

  büyük geçmiş olsun.

  edit: arkadaşlar mesajlar gelmekte fip nedir diye.

  en kısa ve anlaşılır şekilde aynen insandaki gibi;
  corona = hiv vürüsü.
  fiv = aids

  internette bu kadar anlaşılabilir açıklama yok. daha detaylı bilgi isteyen hastalık isimlerini aratabilir.

  melankolik koala adlı kullanıcıdan düzeltme geldi. kendisine teşekkür ederim.

  fip, feline infectious peritonitis hastalığının baş harflerinin açılımıdır, türkçe kedilerin enfeksiyöz peritonitisi olarak çevrilebilir. ıslak ve kuru fip olarak ikiye ayrılır. ıslak form sıklıkla peritondaki (karın boşluğunu saran zar) nadiren de plöradaki (göğüs boşluğunu saran zar) ve perikardiyumdaki (kalbi saran zar) damarlarda vaskulitis (damar yangısı) yaptığı ve damar geçirgenliğini arttırdığı için bu bölgelerdeki vücut boşluklarında sıvı toplanmasıyla karakterizedir. kuru fip ise karaciğer, böbrek gibi organlarda yetmezlik yapar ve nörolojik semptomlar (dengesizlik, reflekslerin kaybolması gibi) ile gözde semptomlar ortaya çıkarır.

  sizin dediğiniz kedi aidsi fiv'dir. fiv feline immunodefiency virus yani kedilerin bağışıklık yetmezliği virüsüdür. insanlardaki human immunodefiency virus yani insan bağışıklık yetmezliği virüsüne benzer. her fiv taşıyan kedi ve hiv taşıyan insan da aids olmaz. aids'in açılımı acquired immune deficiency syndrome yani edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromudur ve hiv ile fiv hastalık yaptığında ortaya çıkan sendromun adıdır. fiv pozitif olup aids geliştirmeyen ve uzun yıllar yaşayan kediler vardır ancak sayıları azdır. fiv kemik iliğine baskı yaparak panlökopeni (akyuvarların azlığı) yapar, bağışıklık sistemini çökerterek aids oluşturur ve hayvanı sepsis dediğimiz duruma götürür.
153 entry daha