şükela:  tümü | bugün
125 entry daha
 • anaokulunda hatrı sayılır özel okullardan birine 2 sene gitmiş ve şu anda leş gibi bir çevrede devlet okulu ilkögretim 1. sınıfa giden bir ögrencinin babası olarak bana göre egitim 4 temel taştan oluşmaktadır ve bunların özel-devlet karşılaştırmaları:

  özel okul ögretmen vs devlet okul ögretmen:
  bence açık ara devlet okulu ögretmeni öndedir. ögrenci veya veli ,müşterisi degildir. kimseyi memnun etmek zorunda da degildir. son olarak da kpss'yi kazanmıştır.

  özel okul çevre vs devlet okulu çevre:
  özelde 2 yıl öglen yemeklerindeki elmanın neden organik olmadıgını, peynir tüccarı ailenin oglunun yaptıgı şımarıkları çözmenin formüllerini aradık okul yönetimi ve veliler olarak.
  devlette okuma-yazma bilmeyen annenin cocugunun ödevleri yapamamasını, tüm günü sokaklarda geçen kücük bir cocugun sınıfta yaptıgı aşırılıkları konuşuyoruz veliler olarak. çevre konusunda ne özel ne devlet öne cıkıyor bence.

  özel okul ögrenci vs devlet okulu ögrenci:
  ekşi sözlük yazarı-okuru ve egitim konusuna biraz kafayı yoruyorsanız zaten cocugunuz da bir çok konuda ülke ortalamasının bir miktar üzerindedir. ortalama üzeri olmak çocuğa devlet okulunda özgüven katar, özel okulda ise ortalama üzeri olmak çocugun eksik olmamasını sağlar. benim şartlarıma göre devlet okulu önde.

  aile:
  bence en önemli nokta burada. çocuklarına yardımcı olmak, özel okula gönderip farklı beceriler kazanmalarını sağlamak, iyi birer okul eğitimi almalarını sağlamak bütün ailelerin hedefi. fakat bunları yaparken çocuğa aslında kötülük yapabiliyor olma ihtimali de var. birine yardımcı olmak istiyorsanız ona ne yapması gerektiğini değil nasıl düşünmesi gerektiğini öğretin/gösterin. yetenekler teorisi’ne göre çocuklar mücadeleye açık olmalı, zor sorunları kendi başlarına çözebilmeli ve değerler geliştirebilmeliler. yani birçok yetenek öğrenip problemlerini çözemeyen bir çocuk yetiştirmek yerine daha kısıtlı yeteneklere sahip, belki daha az sayıda sporu yapabilen veya daha az sayıda müzik aleti çalabilen, fakat kendi problemlerini çözüp zorluklarla başa çıkabilen çocuk yetiştirmek hayatınız boyunca çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik olabilir. çocuğunuzun deneyim kazanabileceği “ders”leri almasını sağlamak bir ebeveyn olarak hayattaki en önemli sorumluluğunuz olabilir. bu sorumlulugun bilincindeyseniz özel-devlet farketmez, seçim sizindir zaten bu dersleri türkiye'de hiçbir okul vermemektedir, aile okulundan başka.
278 entry daha