şükela:  tümü | bugün
33 entry daha
 • şarkıyı bu kadar iyi yapan videosu bence. videosuz kesinlikle aynı etkiye sahip değil.

  referanslar genelde bariz, birçok yerde de yazılmış zaten. ama kısaca:

  mutlu müzik, amaçsız dans ve başından vurulan adamla beraber gerçeklere dönüş: this is america. zaten şarkının girişi, kısa bir özeti.

  jim crow: glover'ın silahı tutarken verdiğii pozu, crow'un karikatürüne benzetmişler.

  trayvon martin: kafasından vurulan ve gitar çalan adam çoğunlukla martin'in babasına benzetilmiş. ama değil. başka biri. yine de gönderme diyenler var. bence kim olduğu çok da önemli değil çünkü yüzü kapalı öldürülürken.

  daha sonra silah dikkatlice ortadan kaldırılırken, ceset sürüklenerek dışarı çıkartılıyor.

  videonun büyük bölümünde arkada kaos ve ayaklanmalar varken*, önünde glover ve çocuklar dans ediyor mutluca. sadece arka plana değil, sözlerle de denk ve tezat gelen yerler var. bazı yerlerde amele sosyal medya fenomeni danslara gönderme varken, bazı yerlerde sözlere dikkat edildiği takdirde, çocukların bu ortamlarda büyüdüklerini ve hayata devam ettiklerini gösteriyor.

  tüm bunlar olurken bir ara gösterilen çocuklar*, önlerinde olanlara değil telefonlarına bakıyorlar.

  charleston church katliamı: kilise korosunun kurşunlanması için genelde 2015'teki mass shooting'e benzetildi. 21 yaşındaki ırkçı dylan roof dua/vaaz sırasında 9 kişi öldürmüştü. ama daha yeni 2017'de texas'ta benzer bir olay yaşanmıştı.

  mahşerin atlısı: arkada kısa gözüken kukuletalı birinin atla geçmesi buna göndermeymiş. bunu ilk izlediğimde görmemiştim. bence abartı bir yorum. dini bir sembol yerine çok daha başka bir şey olabilir.

  sonracıma, glover beyimiz ot içer, arabanın üzerine çıkar. arabalar eskidirler, r&b klipleri tarzı kıro değil. kafasından vurulan dirilmiştir, gitar çalar yine.

  bir "get down" gelir, james brown tarzı. dansa başlar, orda da michael jackson'dan izler var.

  en son kaçar. şimdi bu kaçış için orda burda get out benzetmeleri gördüm, ama bence sonunda arka planda yaşananlar, ön planı yakalar. yani ister escapism olsun danslar ve müzik, ister coping mechanism olsun. gerçekleri gözardı ettiğin sürece, bundan kurtuluşun yok. yediğin hurma ve göt ilişkisi.

  madem bu kadar yazdım şunu da yazayım. klip aynı zamanda eleştirdiği şeyi yapmakta, yani insanları müzik ve dans ile arkada olanlardan uzaklaştırıyor. birçok detay ikinci izleyişte fark ediliyor.

  edit:

  everythings gonna be okay bana mahşerin atlısı üzerine şu tweet'i yollamış. yapılan göndermenin incil'deki karşılığı anlatılmış tweet'te. buna göre, beyaz bir atın üzerinde ölüm ve onu cehennem takip ediyordu, yazılmış. burada atı takip eden polis, yani cehennem yorumunu yapmış.
44 entry daha