şükela:  tümü | bugün
187 entry daha
  • hem özel okulda, hem devlet okulunda görev yapmış bir öğretmen olarak;

    - kesinlikle öğrenci sıkıntısı yaşayan, küçük kolejlere kayıt yaptırmayın. ben ted koleji'nin bir şubesinde çalıştım. ted'in ankara ve istanbul haricindeki okulları mali ve idari olarak kendilerine bağlı değildir ve ekseriyetle kötüdür. çoğu okul bu şekilde franchising şeklinde çalışır.

    - asıl kriter, okulun öğrenci sıkıntısı çekip çekmemesi. siz okulu değil, okul sizi seçiyorsa hiçbir veliye minnet etmez, eğitim satmaz, eğitim verir.

    - bunun göstergesi olarak bakacağınız kriteri vereyim: daha önce hiç disiplin işlemi uygulandı mı? mesela ted ankara'dan atılmış bir sürü öğrenci biliyorum. diğer kolejler, öğrenciyi kaybetmeyi göze alamadığı için ne olursa olsun örtbas ederler. gün gelir, sizin çocuğunuz ve bir başka çocuk arasında kaldıklarında "ailelerinin statüsü" devreye girer.

    - ben, yine her iki seçeneği de görmüş birisi olarak kesinlikle devlet okulundan yana olurdum. özel okulların imkanlarının daha fazla olduğu açık, ama talep ettikleri para kadar hizmet vermedikleri daha açık. amacınız çocuğunuza bir şeyler katmak ise, devlet okulu+özel okula vereceğiniz para+çocuğunuza ayıracağınız zaman üçlüsü ile daha güzel sonuçlar elde edeceksiniz.
215 entry daha