şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
 • bu marşı siyasete alet edenler bilmez ve bilmek de istemez, göz ardı eder ama;

  (bkz: türk'ün sancağını öne koydular)
  (bkz: türk oğluyum ben ölmek isterim)
  (bkz: peygamber kucağı şehitler yeri)

  gibi ifadelerin geçtiği bir marştır izmir marşı.

  izmir marşı, türk askerinin izmir'e girişini sembolize eden bir marştır. izmir'in kurtuluşuna atıfta bulunur. her yerde dillendirmek, bunu bir şeylere alet etmektir.

  son dönemlerde özellikle spor karşılaşmalarında sıkça dillendirilen bu marş, belli bir bölümü ile belli bir mesaj amacıyla dillendirilir. bu da işte siyasal bir mesajdır. boş boş mustafa kemal vurgusu yapıp sanki memlekette mustafa kemal'e karşı bir tutum sergileyen birileri varmış da onlara cevap veriyorlarmış ayağı yaparlar. oysaki mesele o değildir.

  ayrıca mesele tamamen siyasi olduğundan, bu marşa tepki koyanlara da gene boş boş "atatürk'ü silmek istiyorlar!" diye lüzumsuz eleştiriler getirirler. sanki atatürk bir tek bu marşta var gibi.

  bir de utanmadan "hayır canım ne siyasisi... neden rahatsız oluyorlar?" derler. fakat bilmezler ki böyle olmasaydı, marşın en güzel kısımları olan "türk'ün sancağını öne koydular", "şehit olanları deftere yazdım", "peygamber kucağı şehitler yeri", "türk oğluyum ben ölmek isterim" kısımlarını da yukarıda saydığım tip ortamlarda söylerlerdi. ama söylenmiyor. neden? çünkü maksat siyaset... ve çünkü marşta geçen bu ifadeler türklük ve islam içerir...
51 entry daha