şükela:  tümü | bugün soru sor
11 entry daha
  • zor bir şey değildir, özellikle çevre civarda çiğ süt aldığınız birileri varsa. bu noktadan çıkıp yoğurt, peynir ve minci de yapabilirsiniz.

    çiğ sütü kaynatıp soğuttukttan sonra üzerindeki kaymağı toplayın. buzdolabında biriktirerek de saklayabilirsiniz bu kaymağı, biraz birikse fena olmaz hatta. biriktirdiğiniz kaymakları büyük bir cam kavanoza alın ve üzerine bir miktar sıcak su ekleyin. kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve sağa sola yayık gibi sallayarak krema haline getirin.

    iyice krema haline gelen kaymağın içine buz parçaları atın ve çalkalamaya devam edin. bu esnada yağ ayrılmaya başlayacak ve minik sarı topraklar haline gelecek. derin bir kaba dökün kavanozdaki sıvı ve topak halindeki her şeyi. sarı topakları ellerinizle toparlayarak sıkın ve iyice suyunu çıkarın. tereyağı tabağınıza alın ve buzdolabında soğutup dinlendirin. tereyağınız da kol kaslarınız da yenmeye hazırdır (o kadar salladıktan sonra kaymağı, o kol kaslarının kazanamayacağı bilek güreşi olamaz).

    geride kalan hiçbir şeyi dökmeye gerek yok. ayran gibi bir sıvı ve bir miktar beyaz topak kalacak. beyaz topakları süzgeçle ayırıp bir kaba alın. kalan ayranı da bir tencereye dökün ve ısıtın. ısıtılınca o ayranın kesilmeye başladığını göreceksiniz. minnoş minci taneleri onlar işte... iyice kesildikten sonra altını kapatın ve soğumaya bırakın. soğuduktan sonra kesen parçaları ince bir beze sarıp asın ve suyu bir gece boyunca tamamen süzülsün. daha önce ayrı bir kaba aldığınız beyaz topakları da karıştırın minciye suyu bir gece süzüldükten sonra ve dehşet lezzetli minciniz de hazır. minciden artan suyu da dolapta saklayabilir ve çorba yaparken bir bardak bu sudan katabilirsiniz. hepsini tek bir çorbaya katmayın çok ekşi olmasın.

    peynirdir, yoğurttur onları başka zaman anlatırım.