şükela:  tümü | bugün soru sor
331 entry daha
 • yazmayayım diyordum da papağan misali "iki yüzlülük" ve "müslümanlar katlediliyor" diyenleri görünce dayanamadım:

  1- "kimse yazmıyor, bu iki yüzlülük" dediğiniz her konu sayfalarca dolup taşıyor. biraz daha sabredip yazsanız daha isabetli olabilirsiniz.

  2- "iki yüzlülük" deyip paris örneğini verenler islamcıların yediği haltlarda neredeler? darfur katliamı olurken veya güney sudan'da müslümanlar hristiyan katlederken neredelerdi?
  veya 2.dünya savaşından sonraki en büyük kayıpların yaşandığı kongo iç savaşları 'nda 5 milyon insan ölürken neredelerdi? (2003'e dek.) müslüman olmadıkları için sallanmadılar herhalde...

  3- israil'in yediği haltları batı medyası da çatır çatır eleştiriyor. ezbere "batı israil'in yanında" demeden önce iyi düşünmek lazım. çünkü olayın başından beri israil'in yanında sadece abd (trump) var, avrupa, rusya vs. değil. yarın öbür gün saflar değişebilecek olsa da şu anki durum bu.

  4- "`israil kurulurken milyonlarca filistinli katledildi`...
  israilliler o topraklara gelmeye başladığında ilk katliamları, en katlı katliamları bizzat müslümanlar yapmıştır. 1947'de taksim planı yapıldıktan sonra araplar iki uluslu devlet istememiştir ve problem çıkarmaya başlamışlardır. olayları 1948 filistin iç savaşıına taşıyan yegane vaka ise 30 kasım 1947'de sfar kirkin'de yaşanmış ve yahudilerle dolu iki otobüs arka arkaya taranmıştır. ardından dişe diş, kana kan olarak devam etmiştir. (olayların irili ufaklı birkaç on yıllık geçmişi daha olsa da yahudiler daha da az ve güçsüzlerken ingilizlerden dahi destek koparamamışlardır; ingilizler tabiri caize topu ortaya atmışlardır.)

  5- "biz neden bu prostestoyu yapıyoruz?"
  israil'in yönetim biçiminde, yönetildiği şehirde (zaten hep kudüs'tü), yönetildiği mekanizmalarda bir değişiklik yok. sadece abd tanıdı. bu. peki neden protesto yapılıyor?

  abd kudüs'ü başkent olarak tanıyorsa:
  *bunda müslümanları rahatsız eden mevzu nedir? abd kutsal mıdır, nedir? (duygusal soru)
  *bizim için uygulamada neler değişecek? (mantık içeren soru)
  *sonucu belli olan (katliam) bir şekilde protesto etmek yerine, neden uzun vadede gerçekleşecek akılcı yöntemlerle bu kudüs'ün tarafsızlığı sorunu çözülmeye çalışılmıyor?

  gelişme : işte müslümanların bu sorulara verebilecekleri mantıklı cevapları olmadığı için küçücük israil tarafından on yıllardır oyuncak edilmiş durumdalar.

  sonuç: radikalliğe, her türlü fanatizme karşı olmakla beraber; yine fanatik bir devlet olan israil de en hoşnut olmadığım ülkelerden biridir. ancak karşılarında hem fanatik, hem de fanatizm nedenli körlük nedeniyle kendini azıcık bile gelişteremeyen bir topluluk olan müslümanların olması ve kendilerinin de modern dünya nimetlerini (kapitalizm ve arge) oldukça kuvvetli kavramaları neticesinde bulundukları coğrafyada emellerine ulaşamamaları imkansız.

  israil'in fanatizmi, "dini yaşam biçimi" gibi dar bir alana sıkışmış olmadığından müslüman fanatizmine üstünlük sağlayabiliyor.

  israil'deki fanatizm; "yurttaşların birbirlerini kollaması" temelli bir felsefeye dönüştüğü için tutkuları bireylerdeki potansiyeli baskılamıyor. elbette askerlik yapmayı reddedecek kadar ibadet düşkünü vatandaşları olsa da neticede herkes özgür ve dini/kültürel bağları -namaz, ramazan, başörtüsü- gibi kişisel potansiyeli /üretkenliği aşağı çeken unsurlara bağlı değil. bu nedenle bireyler, şirketler ve ülke hep birlikte gelişebiliyor. saydığım unsurlardan ibaret yaşayan müslümanların payına ise mütemadiyen dayak yemek düşüyor.

  velhasıl kelam; karşınızda çok güçlü ve amansız bir düşman olabilir. her zaman olacaktır. asıl sorulması gereken ise şu: "sen neden bu kadar vasıfsız, güçsüz ve acizken böyle kalmakta ısrar ediyorsun?"
74 entry daha