şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önedit: bazı suserler ısrarla "sistemdeki değişiklikten dolayı gecikme" olduğunu belirtiyor ama entrynin tamamını okursanız sadece öğretmenlerde değil çok farklı kurumlarda aylardır, hatta yıllara varan ödemelerde sorun olduğunu göreceksiniz. yani en azından çoğu kurum için sorun sistemdeki değişiklik değil! kaldı ki, çoğu kurum 3 ay önce geçmiş sisteme, bunun bir de öncesinde sistemi öğretmek için ilgili memurlara hizmet öncesi eğitimi var yani aylarca bu sistemi öğrenememiş memurlar, sorun bu yüzdenmiş... hadi öyle olsun, bu 4-5 ayda bir sistemi öğrenemeyecek kadar kifayetsiz memurları da devlete babam doldurdu değil mi...

  ayrıca yıl sonunda kadar kişi başı 3 bin dolar, 4 kişilik aile başına 12 bin dolar yani bugünkü kurla bile aile başına 54 bin tl'lik bir vadesi gelmiş bir dış borç ödememiz ellerinizden öper (bkz: 241 milyar usd nasıl bulunacak sorunsalı) bu da mı "sistem kaynaklı" sorun?

  ---
  dm editleri:dm'den gelen mesaja göre bazı eğitim araştırma hastanelerinde bu ay döner sermayeden alacakları para da yatmamış. bunun yanı sıra gelen bir diğer mesajda sadece döner sermaye değil doktor, hemşire, ebelerin vs. nöbet ücretleri de yatmıyormuş. ameliyat sterilizasyon malzemelerine bile ödenen para sıkıntılıymış. (başka var mı bilmiyorum ama) muğla, kars, kastamonu tıp fakültelerinde stajyerlerin maaşları yatmamış. ayrıca aile hekimlerinin maaşları da yapılan "gider ödeneği güncellemesi" ile 25-50 tl düşürülmüş! döner sermaye ödeyebilecek durumda olan bazı fakültelerde ise pratisyen doktorların döner sermayeleri yıllar önce rotasyon yaptıkları daha düşük gelirli branşlardan ödeniyormuş ki kendi branşlarınınki kadar ödeyecek döner sermayede para yokmuş.

  bir çok mesajda çeşitli birimlerdeki memurların görev yollukları,eğitim harcırahları, yemek harcırahları, ek ödemeler falan ödenmediği belirtilmiş. kasım ayından beridir, 6 aydır, görev yolluklarını alamayanlar dahi varmış.

  döner sermaye ödemeleri konusu sadece devlet hastanelerinde değil, üniversitelerin döner sermaye getiren çeşitli fakültelerinde de sorunluymuş. öğretim üyelerine 2-3 aydır döner sermaye ödemeyen fakülteler varmış.hatta döner sermayesi olan birimlerin döner sermayelerinden belli bir oranda maliye bakanlığına aktarım yapması talimatı verildiği söyleniyormuş. bazı tıp fakülteleri'nin durumu çok iç açıcı değil galiba bir başka mesajda akdeniz üniversitesinin eğitim fakültesinin döner sermayesinin (ki formasyon alan öğrencilerin yatırdığı para) direk tıp fakültesine aktarılıyormuş.

  dm'den gelen mesajlarda taşerondan devlet memurluğuna geçenlerin mesai ücretlerini alamadıkları belirtilmiş. ayrıca maaşlarında hem azalma olmuş, hatta maaşlarını daha alamayanlar da varmış.

  kurum avukatlarına ödemeler de sıkıntılıymış. mesajlarda vekalet ücretini 3'er ay gecikmeyle aldığını söyleyen de var, 6 aydır alamayan da var. sanırım bağlı bulunduğu kuruma göre değişiyor ödeme sıkıntısı.

  adliyelerde bu ay keşif ücretleri ödenmemiş.

  her emekliye bayramlarda 1000 tl vaadi de yalan çıkmış: "her emekliye dini bayramlarımızda 1000 tl verilecek vaadi de doğru çıkmadı. çünkü 1000 tl maaş alanlara 300 tl, 1000-1500 alanlara 500, 1500-2000 tl alanlara 700, 2000 üzeri emekli maaşı alanlara 1000 tl verilecekmiş." (bu bilgi hala haber sitelerine düşmediği için ne kadarı gerçek bilemiyoruz tabi. basın "özgürlüğümüze" takılmış olabilir veya yanlış bir bilgi olabilir. günahı sevabı aytun çıray'ın boynuna :))

  gene dm'den gelen bir mesajda tübitak'tan 1512 desteği kazanıp sözleşme imzalayan bazı girişimcilerin hibe paraları şubat'ta yatması gerekirken hala yatmayanlar varmış. gene bir başka mesajda benzer şekilde kosgeb'de de hibe ödemelerin yapılmadığı belirtilmiş.

  gene dm'den gelen bir mesajda bir ilçe gıda tarım hayvancılık müdürlüğünde görev yapan hiçbir personelin maaşı bu ay yatmadığı belirtilmiş. bu sorun genel midir bilmiyorum tabi. ek olarak bir başka mesajda tarım ve hayvancılıkta çiftçilere ve yatırımcılara söz verilen hibeler ödenmediğinden bahsedilmiş. çaylaklardan bir suser #77005163 entrysinde (bazı) çiftçilere desteğin de yatmadığını söylüyor.

  kılıçdar ssk'yı gene batırmış belli ki. hem de rekor kırarak 34 milyar tl! bu durumun bir yansıması olarak herhalde dm'den gelen mesajda sgk kurumlara olan ödemelerini yapmadığı belirtilmiş. üstüne üstlük geçmişe dönük "cezalar" kesilmeye başlanmış. n'oldu o deli dumrul vergisi diye çıkartıp çalışmayan adama bile binlerce lira kitlediğiniz gss primleri diye sormak lazım tabi!

  dsi'de de para bitmiş. ihalesi yapılan işler ödeneksizlikten başlamıyormuş, hatta devam eden işler de aciliyet sırasına koyulup eldeki para bu "acil" işlere veriliyormuş, diğerleri durdurulmuş. çalışanların maaş dışındaki ödenekleri kısıtlanmış (bkz: dsi'nin parasının bitmesi)

  aynı dsi'de olduğu gibi ibb'de de hakediş alan firmalara ödemede sıkıntı varmış. ibb ile ilgili firmalar hakediş ödemelerini geç alıyorlarmış aynen dsi deki gibi sıraya sokup ödeme yapılıyor geçen aya kadar da ödemelerin hepsi durmuş, şu anda ancak ocak ya da şubat ayının ödemelerini alıyorlarmış.

  iller bankası da firmalara ödeme yap(a)mıyormuş.

  milli gururumuz aselsan bile 5 ay vadeli ödemelerini en az 3 ay geciktiriyormuş.

  gümrüklerde de sıkıntı varmış, maaşların sadece bir kısmı yatmış. mesai ve yolluklar ödenmemiş.

  çalışma bakanlığı, maliye bakanlığı ve pek çok bakanlıkta müfettiş yardımcıları yeterlilik sınavlarını geçmelerine rağmen senelerdir müfettişlik kadrosuna atanmıyormuş. şu an 1000 tl’den fazla. olan maaş farklarını bu yüzden senelerdir alamıyorlarmış. buna bir ekleme de ben üniversite kadrolarından yapayım. doçentlik sınavını verip doçent olmaya hak kazanan bir çok kişiye üniversitelerde doçentlik kadrosu açılmıyor, ünvanları doçent olduğu halde hala araştırma görevlisi, doktor öğretim görevlisi gibi kadrolardan maaş alıyorlar. yıllarca bu durumda sürünen tanıdıklarım var.

  bilişim ihalelerinde vade 6 aya çıkmış. işi şimdi yapıyorsun 6 ay sonra alıyorsun. o da görünen tabloda belki...

  bazı belediyeler, yapı denetim firmalarının hak edişlerini ödemiyormuş. tabi bu (özel sektörde de) olsa onların çalışanlarının maaşlarının ödenmemesine yol açıyormuş.

  üsküdar belediyesi ayın 1'inde yatırması gereken maaşları hala yatırmamış. ne zaman yatıracağı belli değil.

  bu da ama yol yabdı, metro yabdıcılara gelsin: dm'den gelen mesajlara göre o yollar yapılırken köylülerin istimlak edilen tarlalarının paraları (en azından kırıkkale-tokat otoyolundakiler) 3 yıldır verilmiyormuş, metro inşaatı projelerinde müşavirlik hizmeti veren firmalara 5 aydır ödeme yapılmıyormuş, milletin bilmemnerelerine koyacağına dair meşhur sözüyle ünlü cengiz holding'in yaptığı zigana tüneli şantiyesi ödeneksizlikten geçen ay kapanmış. silinen milyarlarca liralık vergi borcuna, ücretsiz hibe edilen oymapınar barajına vs. rağmen reisine ufak bir kıyak geçmemiş cengiz holding, çok ayıp etmiş.

  her şeyi geçtim askerin (er, erat) üç kuruşluk maaşlarında bile sıkıntı var. doğu'da görev yapıp gelen bir askerin tezkeresini alalı 2 ay olmasına rağmen 4 aylık maaşı hala ödenmemiş. diğer er, erbaş,uzmanların vs'de da doğu tazminatları yatmıyormuş uzun süredir

  bir öğrenci arkadaşımız da geçen sene kyk bursunun erkenden kesildiğini söyledi. kendisi yanlış mı hesapladı yoksa hükümet artık öğrencinin cebine girecek 3 kuruşa da mı göz dikecek kadar vicdanını yitirdi bilemem. (arkadaşımız sonradan netleştirdi 3-4 aylık bir erken kesilme varmış. yani bence hesap hatası değil. sadece burslar değil, kyk kredilerinde de böyle erken kesilme olmuş. yani devletten kredi alıyorsun, sana eksik verdiği paranın üzerine bir de faiz koyarak geri ödeyeceksin. hayırlı olsun)

  gene çoğu öğrenci olan, basketbol federasyonu bünyesinde oyhanan yerel ligler bölge basketbol maçlarına çıkan hakem ve masa görevlilerinin parası da 5 aydır ödenmemiş.. 2018 yılına ait tek maç parası dahi alamamışlar.

  sanırım hakemlerde genel bir sıkıntı var, gelen mesajı noktasına virgülüne dokunmadan ekliyorum: "hakem ücretleri aylardır yatmıyor. karaman gibi küçücük bir ilde bile 3 milyar ödeme borcu vardı devletin (sadece spor faaliyetlerine) antrenörlerin de paraları yatmıyor. geçtiğimiz yıl 100 tl alacağımız bir müsabaka ücreti bile 1 yıl sonra yattı"

  bunlara ek olarak #77000038 nolu entrysiyle çaylak bir arkadaş kurum satınalmalarındaki durumu kısaca anektodal bir şekilde aktarmış

  bir de bir "söylenti olarak" ekleyeyim trafik polislerine amirleri tarafından sabahları 1 koçan ceza makbuzu verildiği, bu koçanı bitirmeden gelmemesi gerektiği söyleniyormuş.

  ---
  jandarma ve polisin 4 aydır operasyon tazminatlarının ödenememesi, öğretmenlerin ise bu ay ek ders ücretlerinin ödenememesi sebebi ile gerçekleşmesi muhtemel durum. bunun bir tık ötesi zaten maaşların ödenememesi.

  ne kadarmış bu operasyon tazminatları? iline göre 190 tl ile 858 tl arasında değişiyormuş. yani devletin jandarmasına, polisine hakkı olan aylık 190 lirayı ek olarak verecek parası çıkışmıyor,

  öğretmenlerin ek ders ücretlerinde aldığı paralar ise 25-250 tl aralığında, bu aydan itibaren o da çıkışmıyor demek ki. (edit: @ alkolluzemzem'in uyarısıyla bir düzeltme yapma ihtiyacı doğdu, öğretmenlerin aldıkları reel ek ders ücretleri 1000-3000 tl arasında değişiyormuş. öğretmen olmadığım için internetten bulduğum kaynağı koymuştum ama demekki ek göstergeleri vs falan hesaplaması reelde oradaki rakamlardan bayağı farklı oluyormuş. bir çok öğretmen bu rakama da karşı çıktı. genellikle ek ders ödemeleri 0-1500 tl aralığındaymış. 300 tl alanlar çok özel şartlarda, çok kısıtlı bir kitleymiş.)

  ha bu arada bugün dolar 4.38 oldu ve hala yükselişte...

  ama ekonomi çoh iyi. yol yabdı.

  edit2: #76997472 nolu entryde terör tazminatlarının bu ay yattığı söylendi. muhtemelen meral akşener meydanlarda bu durumu diline doladıktan sonra,hükümetin 5 ay sonra onaylamak aklına gelmiş ona (şimdilik!) para buluşturmuşlar bir şekilde. (sonradan gelen bir mesajda doğu illerinde polise verilen tazminatın %20 civarında eksik verildiği belirtilmiş. yani yatmış ama eksik ödenmiş.- personelde huzursuzluk olunca bu akşam başbakanlık talimatı ile eksik kalan %20'lik kısım da yatmış,- ) gene sonradan gelen bir mesajda nisan ayında kesinleşen ve askeri personele ödenmesi gereken “2018 yılı askeri personel yan ödeme kararnamesi” uyarınca belirlenen aylık 400 lira, ilk 4 aylık dönemde toplam 1600 lira olan paraların da yatmadığı belirtilmiş.

  #76997286 nolu entryde de sıkıntının her okulda değil bazı okullarda olduğu belirtilmiş. #76998336 nolu entryde ise bazı okullarda sadece ek ders değil, öğretmen maaş ödemelerinin de bu ay sıkıntılı olduğuna dair bilgi paylaşılmış. mesela çaylaklardan bir öğretmen arkadaş 17:40 itibariyle maaşının ve ek dersinin yatmadığını teyit etmiş #77007471 yurtdışında görevli bir başka öğretmen suser de dm'den kendi bulunduğu bölgedeki öğretmen maaşlarının da bu ay başında yatması gerekirken hala yatmadığını belirtti.

  bir de entrymi çok editliyorum diye laf sokulmuş... istersem sabaha kadar editlerim,entry benim sana ne! ben basına yansıyan bilgiler ışığında dikkat çekici bir başlık açtım, tabii ki her mesleğin maaş/ödeme durumunu bilmem mümkün değil. doğrusu geldikçe düzeltiyorum,basına yansımayan diğer alanlardaki sorunlar hakkında dm'den bilgi paylaşıldıkça da ekliyorum. en azından insanlar devletin farklı meslek gruplarına yapması gereken ödemeler konusunda basına yansısın/yansımasın bilgi sahibi oluyor. aktroller kendi ödemelerinde bir sorun varsa onu yazsın onu da eklerim.

  ayrıca einsteinler için bir ekleme yapayım, bu başlığı açarken "devlette para kalmaması" yazmam ne cahilliğimden, ne de provokasyon amacı taşıyor. devlette paranın "bir şekilde" bitmeyeceğini ben de biliyorum sadece var olan bir sorunu en dikkat çekici şekilde yansıttığı için bu başlığı seçtim.

  (ayrıca dolar da bu üç saat içinde 4.45 oldu)
152 entry daha