şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • cenova'nın köklü futbol takımı. aslında genoa derler kısaca da buna lakin bu fiyakalı ya, asıl burada bir bulunsun istedim zira her yerde bir iki satır çıkar nasılsa bu takıma dair.
  bir kere italya'nın en eski kulüplerinden birisi bu takım. james richardson spensley adındaki bir ingiliz doktor tarafından kurulmuş. aslında kriket ve atletiz kulübü olması umulurken, yirmiiki adamın peşinden koştuğu bir sporda yoğunlaşılmış.
  şimdi birçoklarınız arvo delirdi herhâlde diye düşünüyordur ufacık takımları mı yazacağım. efendim onu bilmiyorum lakin her kim ki bu takıma dil uzatacaktır, aha buyrun derim bir daha düşünmeye davet ederim. ama neden...
  efendim bu uzun versiyonlu adını sevin ya da kısaca genoa diyin, italyan ligini tam dokuz kere şampiyon olarak bitirmiş bir takım. herkes rütbesini bilecek diye haykıran dostlar bir baksın, bundan daha fazla şampiyon olmuş kaç takım var acaba italya'da. galiba cevabı merak ettiniz. neyse ben onu söylemeyeceğim lakin formaların üstündeki yıldızlara bakın malum bizim futbol federasyonunun mühim icadının aslında patenti bizde değildir. mamafih italya'da on şampiyonluğa bir adet yıldız verirler, dikkat şampiyonluğa. şimdi eski meseleleri açmak istemiyorum zira malum bu ülkede sezon adedinden fazla şampiyon çıkmıştır, iyi de olmuştur, böylece kartallar yüksek uçmuştur.
  neyse lafı dolamayalım ağzımıza. italya'da ligin kurulmasından sonra yedi sezonda altı şampiyonluk kazanan bir takımdır bu genoa 1893. altı sezonda yedi şampiyonluk kazanamamıştır yalnız. son şampiyonluğunu bundan seksenbir sene evvel kazanan camia, tekrar döndü birinci lige. kadrosunda bizim fener takımından tanıdığımız haşarı nikola lazetic, cimboma bir ara haftada üç kere gelen sabri lamouchi, menajerlik oynamışların her zaman kadrosunda yedek olarak dinlendirdikleri luigi sartor ve cmden adamım mohammed gargo, bay gol il principe diego alberto milito ile coştu camia. bendeniz gençken orada bulunmuştum ama takımdan cacık olmamıştı. tomas skuhravy'li günlerini de anımsarım. bakalım eskiyi biraz yaşatabilecekler mi? canım bunlar ayırca liverpool'umu anfield road'da yenen ilk italyan ekibidir, altını çizeyim. 1992, yıllar sonra camianın ayağa kalktığı yıldı arkadaşlar. scudetto dördüncü bitirilmiş, uefa kupasında yarı final görülmüştü. demek ki muziceler oluyor. düşünsenize minik kuzeyliler bir kez daha şampiyon olursa, yıldız takacak, birçokları apışıp kalacak...
  (bkz: olmaz olmaz deme olmaz olmaz)
19 entry daha