şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
 • her ne kadar süper bir uygulama olsa da detayıyla öğrenmek istediğim kârlılıktır. biraz işkembe-i kübradan sallamasyon gibi geldi çünkü.

  1) sadece ülke vatandaşlarına yaptığın bir uygulama olduğundan kondüktörleri kovmuyorsun, bilet basımı ve dağıtımından kısıyorsun. kârda değilsin.

  2) herkes toplu taşımayı tercih edeceğinden araçları arttırmak durumunda kalıyorsun. kârda değilsin.

  3) özel araçların sana getirdiği akar yakıt vergisi ve tüketim vergilerinden mahrum kalıyorsun. ayrıca trafik cezalarından gelen gelirin önünü kesiyorsun. kârda değilsin.

  4) ülke halkını mutlu ettiğini ve ekonomini canlandığını söylüyorsun. buradan gelen gelir vergilerinden toplu taşıma giderlerini kompanse ettiğini söylüyorsun. tamam eyvallah ama yine de ancak kullanım giderlerini karşılarsın gibime geliyor. yeni araçlar ve altyapıya yeter mi emin değilim.

  https://www.bbc.com/…haberler/2012/03/120327_talinn
  linkteki haber 2012'ye ait. talinn kentinde ilk başladığı zamanı anlatıyor. oradaki muhalefete bir parantez açmak istiyorum. yapılan referandumun 260.000euro'ya mal olacağını hesaplayıp karşı bir argüman olarak sunuyorlar. harcanan her kuruşun hesabını soran ve ciddiye alınan bir muhalefet diliyorum. ayrıca bu gerçek milliyetçiliktir bana göre. umuyorum ki şu ufak avrupa ülkeleri gibi ülkemizin 'gerçekten' bekası için mücadele eden bir millete dönüşürüz.