şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
21974 entry daha
 • lousiana satışı.

  amerikanın st. louis şehri, ki ismi 14. louis'den geliyormuş, lousiana eyaletine ismini veren şehir. şehri kuranlar fransızlar. eyalet dediysek, 1800'lerin başındaki büyüklüğü devasa. amerika'nın 3'te 1'ini kaplayacak boyutta.

  işte bu bölgeyi amerika, 1803 veya 1804 (tam hatırlayamadım) yılında fransa'dan satın almış. fransa'nın başındaki isim ise napolyon. 15 milyon karşılığında yapılmış anlaşma. tabi o zamanlar bu çok büyük bir para olsa gerek, belki de milyar dolarlar. napolyon ve fransa, bu parayla avrupa'da acilen ihtiyaç duyduğu gücü sağlamak istemiş.

  bilmedikleri nokta ise, bu bölge haritalanmadığından, aslında sandıklarından çok daha büyükmüş. mississippi ve missouri'nin kesişim havzasını satmışlar, gerçekte ise bu nehir havzası en güneyden en kuzeye, dediğim gibi amerika'nın 3'te 1'ini kaplıyormuş. o yıllarda amerika'nın sadece doğu'daki 3'te 1'lik kısmı haritalanmış ve boyutları biliniyormuş. geri kalan orta, ve özellikle batı ise, hiç bilinmiyormuş.

  yani bu satış olmasa ve fransa'nın bir kaç katı büyüklüğündeki bir bölgeyi sattıklarını bilseler, belki satmayacaklar ve bugün ortada çok daha ilginç bir amerika haritası bulunacaktı.

  gerçekten de tarihin en kârlı gayrimenkul işi olmuş.

  kaynak: bloomberg'teki, eski rehbere göre yapılan gezi belgeseli.
5727 entry daha