şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • bu sene avrupa kupalarına katılma hakkı kazanan takımlarımız;
  galatasaray
  fenerbahçe
  akhisar
  başakşehir
  beşiktaş

  yani ülke adına kaç puan toplanacaksa bu takımlar toplayacak. toplanan puan 5'e bölüneceği için bir veya bir kaçının başarısızlığını diğerleri telafi etmek durumunda olacak.

  şu an türkiye uefa ülkeler sıralamasında onuncu. bu yüzden lig ikincisi normalde 3 eleme oynayarak gruplara kalmak durumunda. ancak uefa kupasını kazanan atletico madrid şampiyonlar ligine doğrudan katılım hakkı elde etti. bu durum bize iki eleme oynayarak gruplara kalma imkanı verdi. üstelik şampiyonlar ligindeki format değişikliği nedeniyle bu elemelerde görece daha kolay takımlarla eşleşeceğiz.

  akhisarın doğrudan katılım hakkı elde ettiği uefa kupası gruplarına başakşehir ve beşiktaşında katılacağını ön görüyorum. eğer fenerbahçe bu iki elemeyi geçip gruplara kalırsa türkiye çok ciddi puanlar toplayabilir.

  sene başında kombine yakan taraftarın takımı teknik direktör değişikliğine rağmen şampiyon oldu.
  taraftarı maça gitmeyen ve yerden yere vurulan defansif futbol takımı ligin en çok gol atan takımı oldu.
  stadında, tff'yi tazminata boğan adamın ismi olan hükümet takımı şampiyonluğu kıl payı kaçırdı.
  jimnastik kulübünden felsefe kulübüne evrilen ihtiyar uzay takımı şampiyonu yenemedi, şampiyonluktan oldu.

  vel hasıl lig keyfi vermedi, futboldan tekrar keyif alabilmek için takımların tek çaresi avrupa kupaları.

  fenerbahçe'nin kesinlikle elemesi gereken takımlardır.

  edit: araştırdım, detay ile geldim.

  şampiyonlar ligi 4'er takımlı 8 gruptan oluşuyor. yani 32 takım. 32 takımdan 26 takım direk katılım hakkı elde edecek. kalan 6 takım eleme oynayarak gelecek. elemeler için de iki grup oluşturulacak; şampiyonlar yolu ve lig yolu. şampiyonlar yolundan 4 takım, lig yolundan iki takım gruplara katılım hakkı elde edecek.
  direk katılan takımlar (2018-19 sezonu sıralamasına göre)
  1. ispanya ilk 4 takım
  2. almanya ilk 4 takım
  3. ingiltere ilk 4 takım
  4. italya ilk 4 takım..................16 takım buradan
  5. fransa ilk 2 takım
  6. rusya ilk 2 takım.......................4 takım buradan
  7. portekiz şampiyonu
  8. ukrayna şampiyonu
  9. belçika şampiyonu
  10. türkiye şampiyonu.................4 takım buradan
  şampiyonlar ligi şampiyonu ve uefa ligi şampiyonu...........2 takım da buradan etti 26 takım.
  *şampiyonlar ligi şampiyonu kendi liginden direk katılım hakkı elde etti ise yerine 11.çekya şampiyonu (ki şampiyonlar ligi finalini oynacak olan real madrid ve liverpool kendi liglerinde direk katılım hakkı elde ettiği için çekya şampiyonu direk gruplara kalmış oldu)
  *avrupa ligi şampiyonu kendi liginde direk katılım hakkı elde etti ise 5. fransa 3.'sü katılacak.(ki atletico madrid kendi liginde ikinci olup direk katılım hakkı elde ettiği için fransa ligi 3.'sü lyon direk gruplara kalmış oldu)

  şampiyonlar yolunda 11. sıra ve daha aşağıda olan ülkelerin şampiyonları olacak ve nihayetinde 4 takım gruplara kalacak. elemeler; ön eleme, birinci, ikinci, üçüncü ve play off olmak üzere 5 kademe olacak. tabi ülkenin kaçıncı sırada olduğu hangi kademeden başlanılacağını belirleyecek.

  lig yolunda ise 5.ve 6. ülkenin 3.'leri, 7.sıradan 15. sıraya kadar olan ülkelerin 2.leri katılacak ve nihayetinde 2 takım gruplara kalacak.
  lig yolu elemeleri;
  2. eleme(6 takım): 15-14-13-12-11-10. sıra ülkelerin ikincileri (türkiye normalde buraya dahil) katılacak ve 3 takım 3. elemeye yükselecek
  3. eleme(5+3=8 takım): 5. ve 6. sıra ülkelerin 3.'leri, 7-8-9. sıra ülkelerin 2.'leri ve 3 takım 2. elemeden
  play off (4 takım) = 2 takım gruplara kalacak

  fenerbahçe normalde lig yolu elemesine 2. elemeden katılacaktı. uefa kupasını atletico madrid kazandı. atletico madrid kendi liginde direk katılım hakkı kazandığı için 5. sıra ülkenin 3.'sü direk katılım hakkı kazanmış oldu. böylece 3. elemeden katılacak takımlar; 6. sıra 3.'sü ve 7-8-9-10. sıra 2.'si olarak şekilde kaymış oldu.
94 entry daha
hesabın var mı? giriş yap