şükela:  tümü | bugün
355 entry daha
 • avusturya’da yaşayan biri olarak avusturya hakkında biraz bilgi vermem gerekirse ;

  esrar kullanımı kanunen yasaldır, esrar içilmesine bağımlılık yasasında (suchtmittelgesetzt) herhangi bir atıf yapılmaz. toplumsal alanda içilmesi yaygındır, kimse de dönüp bakmaz bile (schönbrunn sarayı bahçesinde gloriette'in önünde, hofburg sarayının merdivenlerinde, museumsquartier'da içtim...viyana'yı bilen kişiler için buraları örnek verdim)

  esrar üretimi, yetiştirme, edinme, ticaretini yapma, sağlama, satın alma ve satma kanunen yasaktır.

  çalışanlara kanunen yılda 14 maaş verilmek zorundadır. 6. ayda urlaub (tatil) maaşı, 12. ayda weihnachten (christmas) maaşı çift maaştır. bakkal’da da çalışsanız, devlet bakanı da olsanız yılda 14 maaş almak zorundasınız.

  yıl sonunda finanzamt'dan (maliye) steuerausgleich (vergi hesaplaşması) yaparak yıl içerisinde ödediğiniz fazla vergiyi ve işe gidiş gelişlerinizde ödediğiniz yakıt parasını alabilirsiniz (gidiş geliş 20 km'den aşağı olmamak kaydıyla)

  yıllık çalışanların resmi tatil izni 5 haftadır, 25 yıl çalıştıktan sonra yıllık resmi izin 6 haftaya çıkar.

  yılda 16 gün resmi tatil vardır. resmi tatillerde çalışma (mesai) karşılığı 1 güne 2 gün izin verilir.

  işçi hakları çok yüksektir. işçiler çalışmaya başladıktan sonra otomatik olarak arbeiterkammer’e (işçi odası) kayıt olur. işle ilgili her sorun ve problemde arbeiterkammer ücretsiz halleder. arbeiterkammer’de ayrıca ücretsiz kişisel danışmanınız bulunur.

  mangal yapmak orman alanlarında, açık alanlarda, açık otoparklarda yasaktır. istisna olarak ev balkonlarında (kömürsüz, elektrikli mangalla), bireysel evlerin bahçelerinde, bireysel arsalarda serbesttir. buradaki ayrım kamu alanı ve özel alan ayrımıdır. kamu alanlarında alpleri koruma kanunu gereği yasaktır. (benim bir arkadaşım ormanda kimse görmez diye mangal yaptı, şikayet nereden geldiyse artık eve 7200 euro ceza gönderdiler açık alanda mangal yasağını delmekten dolayı)

  viyana’da korna çalmak yasaktır.

  viyana hem başkent hem de avusturya’nın bir eyaletidir.

  avusturya’nın yönetim sistemi cumhuriyettir, bölgeleri eyalet sistemiyle yönetilir.

  avusturya’da 9 tane eyalet vardır, eyalet isimleri ve başkentleri ; viyana (viyana), niederösterreich (sankt pölten), oberösterreich (linz), salzburg (salzburg), tirol (innsbruck), burgenland (eisenstadt), vorarlberg (bregenz), kärnten (klagenfurt), steiermark (graz)

  viyana dünyanın en yaşanılabilir şehri ve avusturya’nın başkenti olmasına rağmen kişisel gelirin en yüksek olduğu bölge oberösterreich’dir (yukarı avusturya), kişisel gelirin en yüksek olduğu şehir linz’dir.

  çocuğunuz varsa aylık 170 euro devletten çocuk yardımı alırsınız, yıllar geçtikçe çocuk büyüdükçe miktar artar. liseye giden çocuklar için bu tutar 200 eurodur.

  çocuk doğunca kadın çalışamadığı için toplam tutar 16.500 euro olmak üzere doğum izni ve parası verilir (eski ismi karenzgeld, yeni ismi kinderbetreuungsgeld). bu miktar bazı opsiyonlara tabidir. 12 aydan 26 aya kadar değişken taksit ve süre miktarı seçilerek toplam tutar aynı olmak kaydıyla kadınlara verilir.

  2.5 yaşında anaokulu başlar fakat zorunlu değildir. 4 yaşında anaokulu zorunlu hale gelir ve göndermeniz gerekir. 6 yaşında ilkokul başlar ve zorunludur. zorunlu eğitim 9 senedir ve çocuk 15 yaşına kadar okula gitmek zorundadır.

  dünya üzerinde en iyi 10 kayak pistinin en az 3-4 tanesi avusturya’dadır.

  avusturya’nın milli sporu kayaktır.

  avusturya bir sanayi ülkesidir, başı çeken sanayi kolları silah, metal ve kağıt sanayidir.

  avusturya’nın en ünlü markaları swarovski (pırlanta, değerli taş), redbull (içecek), steyr (silah), glock (silah), omv (akaryakıt)

  edit : yazım hataları düzeltildi.
31 entry daha