şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • her yiğidin başka yaptığı, yediği çörek.

    kütahya dolaylarından sipariş edilen haşhaş, toz şeker ve sıvı yağla karıştırılır. bulamadık felan derseler sakın inanmayın. fırınlarda bile satıyorlar. nasıl kolay yapılır, nasıl çabucacık olur anlatamam. yapmadan bilemezsiniz, inanın.

    ekmek hamuru unla birlikte bildiğin yufka inceliğine yakın şekilde merdane ile açılır*. içine haşhaş sürülür. sakın dağınık süreyim demeyin ama. derli toplu olsun. akabinde haşhaşlı hamur rulo yapılır. geride ne kadar hamur kaldıysa aynı işlem uygulanır. sonra bunlar dilediğin kalınlıkta kesilir. tabi öyle dört parmak genişliğinde değil. zarif görünsün biraz. dilimleri yanyana yağlanmış tepsiye dizin. sımsıkı sarılsınlar birbirlerine. pişince daha güzel görünüyorlar. sıcak fırında 25 dakika kadar pişirilir.

    artık nasıl yersiniz bilemiyorum. ama bu dafa sabretmelisiniz çünkü çok sıcak yenmiyor hakikaten. dinlenince sanki daha bir tadını alıyorsunuz. sabretmek de kolay değil tabi. ben çörekler ılınırken bulaşık içinde kalan muttfakla ilgilenmenizi malum kişilerden laf işitmemeniz için öneririm. çok dağıtmışsan da boşver... nedir dinlenmek dediğin? 15 dakika yeter*.
    afiyet ötesi olsun...
15 entry daha