şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • -büyük patlamayla birlikte önceden kestirilebilirlik ortadan kalkar.

  aynı şekilde, şimdiki gibi, sadece büyük patlamadan sonra olanları bilsek de, patlama öncesinde neler olduğunu saptayamayız.

  bilim tarihinin şu anki en güncel düşüncesi, büyük patlamadan önce olanların bir sonucu olmadığıdır. ve bu nedenle evrenin bilimsel modelinin parçası olamazlar. bu nedenle patlama öncesini model dışında bırakıp, zamanın başlangıcının büyük patlama olduğunu söyleyebiliriz.

  -bu demektir ki, büyük patlamanın koşullarını kim hazırladı türünden sorular, bilimin ilgilendiği türde sorular değildir.

  -standart teoriye göre, evrenimiz 13.7 milyar yıl önce "tekillik" olarak ortaya çıktı.

  "tekillik" nedir ve nereden gelir? dürüst olmak gerekirse, kesin olarak bilmiyoruz. tekillikler, mevcut fizik anlayışımıza meydan okuyan bölgelerdir. "kara deliklerin" merkezinde var oldukları düşünülmektedir.

  kara delikler yoğun yerçekimi basıncı alanlarıdır. sonlu maddenin, sonsuz yoğunluk altında ezilmesi. sonsuz yoğunluğun bu bölgelerine "tekillikler" denir.
  bizim evrenimiz de küçük, sonsuz derecede sıcak, sonsuz yoğun, bir şey - tekillik olarak başladığı düşünülmektedir.
  --nereden geldi? bilmiyoruz. neden ortaya çıktı? bilmiyoruz.

  -einstein'ın evrende belli miktarda madde olduğunu söyleyen denklemlerinin bütün çözümlemelerinin çok önemli bir özelliği paylaştığını görüyoruz; geçmişte bir zamanda (yaklaşık 13,7 milyar yıl önce) komşu galaksiler arasındaki uzaklık sıfır olmalıydı. bir başka deyişle, bütün evren sıfır büyüklüğündeki tek bir noktaya -sıfır yarıçaplı bir küreye- sıkışmıştı. o zaman evrenin yoğunluğu sonsuz olmalıydı. bu, büyük patlama dediğimiz zamandır. ( sonsuz yoğunluk )
570 entry daha