şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1281 entry daha
 • modem arayüzünden birkaç ayarı değiştirerek bilgisayarınızda, telefonunuzda, tabletinizde; dns değiştirmeden, vpn açmaya gerek duymadan, başına veya sonuna hiçbir şey eklemeden misler gibi kullanabileceğiniz internet ansiklopedisi.

  ben bu çözümü ios cihazlarda dns değiştirmenin mümkün olmadığı için ve her seferinde vpn açmakla uğraşmak istemediğim için uyguladım. pek memnunum sizinle paylaşmak istedim.

  meselenin özü modem arayüzünden dns değiştirmek. yani uzaya roket yollamıyoruz ama hala vpn'le, başına 0 yazmakla uğraşanları görünce paylaşmak istedim.

  wikipedia'ya giriş for dummies

  1. modem arayüzüne giriyoruz. genelde 192.168.1.1 kullanılır. ama bu modemden modeme de değişir. sizde 192.168.1.1 açılmıyorsa modeminizin modeliyle google'dan öğrenebilirsiniz.

  2. giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz. daha önce değiştirmediyseniz kullanıcı adı ve şifre genelde admin olur fakat modeminizi türk telekom'dan vs. aldıysanız şifreniz ttnet olabilir. denedikten sonra hala bulamadıysanız internet servis sağlayıcınızla (türk telekom, turknet, superonline...) görüşüp gerekli bilgileri alabilirsiniz. görsel

  3. giriş yaptıktan sonra -tp-link modelleri için- sol taraftan ağ>lan ayarları bölümüne geliyoruz. burada dns sunucu kısmını bulup dns adreslerini giriyoruz. ben level3 dns adreslerini kullanıyorum. siz istediğiniz dns adreslerini girebilirsiniz. (diğer modeller için dns değiştirme bölümü farklı yerde olabilir. biraz karıştırarak bulabilirsiniz.)

  level3 dns adresleri
  birincil dns: 209.244.0.3
  ikincil dns: 209.244.0.4
  görsel

  4. dns adreslerini girdikten sonra kaydedip modemimizi yeniden başlatıyoruz. tebrikler artık bu ağa bağlandığınız bütün cihazlarda vpn'siz, link değiştirmeden wikipedia, imgur gibi sitelere rahatça girebilirsiniz.

  not: wikipedia'ya artık girebiliyor olmanız internet yasaklarına sesinizi çıkarmanızı engellemez. lütfen bu durum karşısında hoşnutsuzluğunuzu her yerde belirtin.
166 entry daha