şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • şu sıralar, edindiğim kaynaklarla yapmaya çalıştığım şey. 28 yaşındayım yoğun çalışıyorum. bir de kursa gidip kendimi boğmaktansa bu şekilde bir yöntem uygulamaya karar verdim. günde 1 saat çalışma yapacağım acelem de yok. ingilizce, iş hayatında ve sosyal hayatta çok gerekli ve geri kalmak istemiyorum. en azından orta derece biliyorum diyebilsem yine yeter. bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyerek çıktığım bu yolda bana yapılacak tavsiyelerinizi de dikkate alacağım.

  not: sözlükte gerek entrylerle gerekse de mesajlar ile tavsiyelerde bulunan yazar arkadaşlarıma göstermiş oldukları yardımseverlikten dolayı teşekkür ederim. çok değerli tavsiyeler bunlar benim için. muhtemelen çalışma sürecimde bu başlığa yazılan herşeyi ve atılan mesajları dönüp dönüp okuyacağım.

  not 2: tavsiyelerle birlikte olmaz öğrenemezsin diyen arkadaşlar da var .ama denemeden şevkimi kırmak istemiyorum. ayrıca bu benim için bir süreç. 4 ay sonra süper ingilizce konuşma amacım yok yani. şöyle ki kendime 5 yıllık bir kalkınma planı yaptım. mali müşavirim mali ve ekonomi alanında belirli bilgim var. tabi bunları daha da geliştirmeye çalışıyorum. ancak amacım ingilizce de öğrenip dünyayı farklı gözle de okuyabilmek. inanılmaz eksikliği oluyor çünkü.

  ayrıca kısa zaman sonra mesajlardan gelen tavsiyeleri de buraya ekleyeceğim. pratik yapabileceğimiz bir grup bile kurabiliriz yakın zamanda.

  edit: not

  edit2: yazarlardan gelen tavsiyeleri ekledim arkadaşlar.

  tavsiye 1 : engvid.com en sağlam kurstan daha iyi öğretir. tıpkı kursa gidiyormuş gibi otur evde bellirli saatini aksatmadan buradaki videolara ver. binlerce lira cebinde kalsın vaktin hoşa gitmesin

  tavsiye 2: english grammer in use kitabı tavsiyemdir. internette bol bol pdf'si mevcut

  tavsiye 3 : manythings.org sitesinde listening yaz bol bol dinleme yap. kelimeleri türkçe anlamından ziyade ingilizce eş anlam ve zıt anlamları ile öğrenmeye çalış. ve en önemlisi bol bol oku. kelimeleri bir bağlam içinde öğrenmeye çalış. collocation list pdf dersen o şekilde çıkan kelimeler daha akılda kalıcı olur.
  en önemlisi ise soru sormayı öğren wh questions dediğimiz kalıplarla bir konu konuşulduğunda onunla ilgili ne tür sorular sorabilir ve muhabbeti genişletebilirsin diye düşün ve ona göre çalışma yap. kolay gelsin

  tavsiye4 : akademik bir amaç için değilse, cambly diye -ucretli- bir uygulama var, native speakerlarla konuşuyorsunuz ve oldukça etkili olduğu söyleniyor, konuşturuyor.

  tavsiye 5 : benim de önerim, grameri ve kelimeleri tek başına halledebilirsin ama konuşma pratiği de şart. native speaker olup skype üzerinden konuşma dersleri veren insanlar var, amerikadan ders veren biri vardı saatini 15 dolardan veriyordu birkaç yıl önce şimdi nasıl bilmiyorum ama araştırırsan uygun fiyatlı olanları bulabilirsin. eğer yurt dışına çıkma imkanın yoksa, haftada bir bile olsa böyle bir şey yapman çok işine yarayacaktır. ama tabi bunun için tl'nin biraz değer kazanmasını beklemen daha iyi olabilir :p good luck!

  tavsiye 6 :https://www.engvid.com/ bu sitede güzel eğitimler mevcut.
  https://medium.com/…cak-10-faydalı-site-d14b8901590
  https://www.examenglish.com/index.html
  bol bol elemantry seviyesinde kitap okumanı tavsiye ederim.
  kolay gelsin.

  tavsiye7 :merhaba. aynı şeyi yaptım. kurs tuzağına düşmek istemedim. sıfırdan başlamıştım. başlayalı bir sene oldu ve şu an b2 seviyesinin başındayım. yanılmıyorsam cambridge'in bir araştırması vardı ingilizce için. b2 seviyesine gelebilmek için 600 küsürr saat etkili ve aktif, verimli çalışma gerekiyormuş. sebat gösterirseniz 1/1.5 yıl içinde gayet iyi bir seviyeye gelmeniz mümkün.
  bol bol dinlemenizi, okımanızı ve en önemlisi de arada iki lafın belini kırabileceğiniz bir arkadaş edinmenizi tavsiye ediyorum ben, naçizane.

  tavsiye 8 : youtube'da ingilizce konu anlatımı - özer kiraz diye bi kanal var. çok iyi. grameri ordan öğrenebilirsin.

  tavsiye 9: evet kursa gitmeden ingilizce öğrenmek mümkündür. ama bu kitaptan çalışıp alıştırma çözerek olmaz. çat pat bildiğiniz ingilizce ile kafa göz yararak da olsa internetten yabancılarla konuşun. ben world of warcraft oynayarak öğrendim. sadece dinleyin ve konuşun. nota bilmeden enstruman çalmak gibi. en çabuk bu şekilde öğrenirsiniz. şunu da söyleyeyim çok fazla vakit ayırmanız gerekiyor ve buna rağmen semi-fluent konuşabilmek için en az 2-3 sene geçmesi lazım.
  nasıl bir süreçten gectigim hakkında bilginiz olması için (bkz: #38484191)

  tavsiye 10 : merhaba ben kurssuz öğrendim. fono yayınlarını tavsiye ederim.
  mutlaka 1 yıllık planın olsun. konu planı yap. her konuşulan cümleyi ingilizceye çevirmeye çalış. yani yapabildiğin kadar.
  stressiz bir kafa varsa bu iş bir yılda tamamdır.

  tavsiye 11: elimde güzel bir kaynak var. https://yadi.sk/d/kpzwpmqtwnwue

  tavsiye 12 : iyi günler kardeşim bende sen gibi kendi başıma ingilizce öğrenmeye çalışanlardanım denemediysen lingualeo güzel bir kaynak kaynaklar kısmında ted konuşmaları var ilgi alanlarına göre videoları seçip izleyebilirsin. ilgi alanlarınla ilgili şeyleri takip ederken pek sıkılmıyor insan birde effortless english podcastleri var internette bulabilirsin işe yarıyor şuan için konuşmaları çok büyük anlam kayıpları yaşamadan anlayabiliyorum konuşma da pratik imkanı olmadığı için ne seviyedeyim pek bir bilgim yok ama birde toefl ielts gibi sınavlara girmeyi düşünüyorsan notefulldan kendine uygun bir paket alabilirsin sınavla ilgili güzel ipuçları veriyorlar

  tavsiye13 : merhaba, bence kursa gitmeden çok daha rahat öğrenirsiniz. ilk okul 2'den bu yana ingilizce ile iç içeyim. üniversite eğitimim ingilizce idi, hazırlık da okudum, lisede de hazırlık vardı. onca sene ingilizce eğitimde sadece teknik olarak rapor yazmayı öğrendik, günlük konuşma konusunda zayıftım. üniversitede bir ara yabancı arkadaş çevrem oldu onlarla beraber biraz gelişti konuşmam, gramer için kasmaya gerek yok, öğrensek iyi ama konuşurken herkes birbirini gramersiz de anlıyor. aşağıdaki tavsiyeler mutlaka verilmiştir ama ben yine de yazmak istedim.
  1. yabancı arkadaş edinebilirsiniz, eskilerin dediği mektup arkadaşı şimdi sosyal medya üzerinden çok rahat bulabilirsiniz.
  2. asıl dili ingilizce olan dizileri ingilizce alt yazı ile izlerseniz, durdurup durdurup tekrar edince gerçekten çok faydası oluyor, en azından bende etmişti.
  3. internetten gazete dergi vb okumak
  4. ingilizce şarkı dinlemek-orada baya bir kelimeyi yutuyorlar yuvarlıyorlar, onları anlamaya başlarsanız doğru yoldasınız- :) ayrıca şarkı sözlerini açıp kendi kendinize söyleyebilirsiniz. hem dil aşinalığı hem kulak, hem de çevirilerinden kelime öğrenebilirsiniz.
  ingilizce çok işitsel bir dil ve maalesef sadece yazarak okuyarak öğrenilmiyor. pes de etmeyin. yapay zeka bir noktaya geldiğinde artık dil bilmenin de bir anlamı kalmayacak ama en azından ingilizce her türlü şart

  tavsiye 14 : selam. 3-5 yas cocuk programlari seyredin. tane tane konusuyorlar.

  tavsiye 15 : ingilizceyi kullanmanız lazım. yani, her gün, kendiniz de bir şey yazmaya/konuşmaya çabalamalısınız; pasif olarak okumak ve dinlemek bir yere kadar ilerletir. ama bu, bir iş olmasın. zevkli hale getirmeye çalışın. mesela ben harry potter'ı çok sevdiğim için text-based rpg sitesine üye olmuştum ve her gün ya bir post ben yazdım, ya da günlük konuşmada kullanımları diğer insanların yazdıklarından gördüm. tabii ki ilk yazdığım şeylerle şimdikiler arasında dağlar kadar fark var. öğrenebilirsiniz, sınırsız kaynak var. bir de hangi telaffuzu kapmak istediğinize (amerikan vs. ingiliz vs. avustralya) şimdiden karar verin ve o kanalları, bir şey anlamasanız bile izleyin :) safkan ingilizlere ve amerikalılara taş çıkartan türklerle tanıştım, hepsi de sadece televizyondan dinleyerek kapmıştı.

  tavsiye 16 : şevkini kırma. kuantum fiziği öğrenmeye çalışmıyorsun. ingilizceyi küçük çocuklar oyun oynayarak öğreniyor artık. kasma, umutsuzluğa kapılma ve olumsuz insanları dinleme. şahsi 1-2 tavsiye vereyim. mümkün olduğunca twitter'da ingilizce twit atan haber hesaplarını takip et. anlamasan bile takip et emin ol faydasını göreceksin. bir de evde çalışmaya ek olarak pratiğe dökmek için grameri bitirdikten sonra bir ingilizce kursunun speaking kursuna git. daha faydalı olur

  tavsiye 17: gayet de güzel öğrenirsin. almanca seviyesi c1 olan birisi olarak tavsiyem şudur; kendine en az 5 tane arkadaş bul sosyal ortamdan. bunlardan en az 2’si kesinlikle ana dil seviyesinde ingilizce konuşan kişiler olsun. ingiliz olması şart değil. kalan 3ü de ingilizcesini geliştirmek isteyen ama senden en azından bir tık üstte olan kişiler olsun. ve bunlarla hergün konuşmaya çalış. bunu bu şekilde 5 ay yap. 5 ay sonra burada siyaset veya futbol tartışabiliriz seninle ingilizce olarak. hiç şüphen olmasın.

  tavsiye 18: ben de böyle öğrendim, şimdi toefl'a hazırlanıyorum. yapamazsın diyenler (dııııııtt +18) yesin. öğrenmek için en önemli şey konuşma pratiği, bunun için cambly.com u önerebilirim
102 entry daha