şükela:  tümü | bugün soru sor
306 entry daha
 • 2. turda muharrem ince'den bir gram daha fazla şansı olmayan başkan adayının açıklaması. matematik çok basit, ülkenin dinamikleri çok belli.

  cumhur ittifakı zaten en kemik reis destekçileri ve hiç bir şekilde devlet bahçeli'nin sözünden çıkmayan geriye kalan milliyetçiler olmak üzere 2 grup.

  akp'nin ve rte'nin potansiyel kemik oyu şu ekonomide bile %40'ın altına düşmez (2002'den beri aldığı oyların ortalaması liberal+muhafazakar+milliyetçi+kürt %45 civarı), mhp'nin en şişirilmiş milliyetçi tayfasından gelen oyun %14 olduğunu varsayarsak ve %5-6 lara kadar gerilediğini düşünürsek muhtemelen cumhur ittifakı ilk turda %45-46 civarı bir oy alacak.

  ben de muharrem ince meydanlara çıkıp konuşana kadar meral akşener'in yükselen yıldız olacağını ve chp'den ciddi seçmenin oyunu alacağını düşünüyordum ki, sayın fizik profesörü vekil ince öyle bir fırtına estirdi ki akşener'i net gölgede bıraktı. yani bu durumda ortalama %25 civarı olan chp seçmeninden akşener'e oy vericek insan sayısı %1'i geçmeyecektir ki ona bile ihtimal vermiyorum. ben hatta vekil ince'nin %25 chp kemik oyunun üstüne diğer partilerden, apolitiklerden ve sandığa gitmemeyi düşünenlerden %1 er %2şer alıp ilk turda toplam %30'a yakın oy alacağını düşünüyorum.

  ortalama %11-12 hdp&selo seçmeni olduğunu düşündüğümüzde ve bilge başkan temel reisin de %2-3 puan net alacağını düşünerekten diğer adaylar için sayıları şişirmeden ve meral akşener tarafından şişirerek ilk turdaki oy yüzdesinin tahmini hesabını yapalım.

  ilk turda
  %45 cumhur ittifakı
  %27 m.ince
  %10 selo
  %3 temel reis
  diğerlerine de toplam %1 yazdığımızda bana göre sıksan sıksan meral akşener'in alacağı oy %15 ( ki ben %13'ü geçebileceğini zannetmiyorum).

  zaten bu matematikle 2. tura çıkma şansı olmayan meral akşener'in çıktığını varsaysak da cumhur ittifakının %45 oy aldığı ilk turun üstüne ilk tur sandığa gitmeyip 2. tur giden %2-3 seçmeni eklediğimizde rte 2. tur en az %47-48 oy alacağı çok yüksek olasılık.

  yani ikinci turda kalan adayın ilkokul matematiği ile en az %51'i bulması gerekiyor. tüm incecileri, meralcileri ve temel reisçileri topladığımızda bu oran ancak %45 oluyor. hadi ilk tur sandığa gitmeyen çekingen muhazakar milliyetçi cumhur ittifakı sempatizanlarının yarısının da meral akşeneri seçtiğini düşünürsek bu oran taş çatlasa %47-48 lere çıkıyor (sanırım herhangi bir durumda %10-11'lik hdp(kürt+sol) seçmeninin %1'inin dahi meral'e oy vereceğini düşünmüyorsunuzdur). yani taşın suyunu sıksan sayıları şişirsen dahi meral akşener'in %51'i bulabilme ihtimali görünmüyor. zaten sağ seçmenden cumhur ittifakından ayrılabilecek maksimum olasılığı meral akşener'e yazarak hesap yaptım.

  yalnız,
  sayın vekil ince'nin 2. tura çıktığını ve ilk turdaki millet ittifakının oylarınının tamamını aldığını varsaydığımızda hesaba %45 ile başlıyoruz. cumhur ittifakı seçmeninin ilk turda sandığa gitmeyen ve meral'e kayabilecek tüm %2-3'lük kesimi ise cumhur ittifakına yazıp oy dağılımı yaptığımızda rte'nin maksimum %47-48 oy alacağını hesap edersek, iş hdp seçmenine kalıyor.

  ha ortalama %10 oy alacağını hesaba kattığımız (bana göre %12-13'leri bulacaktır) hdp seçmeninin tamamı sandığı boykot ederse, yine basit bir matematik işlemi ile oranlar %100'e vurulduğunda çıkan sonuç son referandumla nerdeyse aynı oluyor.

  yani,
  %51,7 rte
  %48,3 ince

  fakat,
  %10 oy alan hdp&demirtaş seçmeninin (ilk turda sandığa gitmeyip de ikinci turda sandığa gidenleri hesaba katıp yüzdeye vurduğumuzda bu rakam %8 civarı oluyor)
  (burası biraz karışık olabilir) -ilk tura göre %10'luk ve ikinci turda katılımın artması durumunda %8'e düşücek olan seçmenin- yarısının dahi sandığa gitmeye karar verip vekil inceye oy verdiğini düşündüğümüzde ve %4'ü inceye ekleyip oy oranını %100'e vurduğumuzda sonuç şu:

  %51,04 vekil ince
  %48,96 rte

  not 1: hdp oy potansiyelinin %12-13 civarı olduğunu düşünmekle birlikte pollyannacılık yapmamak adına %10'larda olduğuna göre hesaplama yapıp yarısının dahi sandığa gidip ince'ye verdiği senaryoda ince'nin basit bir matematikle kazanacağı aşikar.

  not 2: tüm bu senaryo meral akşener'in finale kalması durumunda hdp seçmeninin %1'inin dahi sandığa gidip meral akşener'e oy vermeyeceğini öngörerek yazılmıştır (ki ayrıca %2'si dahi gidip akşener'e oy verse yetmiyor).

  -edit- not 3: 2014'te ak partinin en şaşalı, rte'nin en güçlü olduğu dönemlerinden birinde, çatı adayı ekmeleddin ihsanoğlu sebebiyle sandığı boykot eden milyonlarca chp seçmenine rağmen, rte alabileceği max oyu olan %51,79'u almıştır.
16 entry daha