şükela:  tümü | bugün soru sor
270 entry daha
 • bu sene playofflar bayağı ilginçti ve gameframe sayesinde üyeliksiz, reklamsız, zartsuz zurtsuz 1 saatlik "özetleri" şuradan izlemek benim gibi uykusunu seven biri için büyük şans.

  taze taze, "harden balonmuş" veya "durant geldi gsw bozuldu"nun ötesinde analiz isteyenler için bir iki şey yazayım:

  bu senenin hakiki nba finalinde, anahtar kelime rotation idi. houston 6, en fazla 7 adamla oynuyor playoffları. tüm sezonun yükü üstüne playofflarda rotation da kısalınca, harden iyice yoruldu. usage rate'i %36, yani hücum adamın eline bakıyor. normalde abuk subuk fauller aldırıp dinleniyordu, bu seride onları da fazla çalmadılar.

  bu kadar dakika oynayıp, bu kadar usage rate'i olan tek adam lebron james, ki o bile savunmada arada dinleniyor. harden'ın o lüksü de yok. warriors buna izin verecek en son takım. formül şu: yüksek tempo, sürekli koşturan şutörler ve hücum tıkandığında topu duranta verip, hardenla birebir oyun.

  yani ne yapsın harden, maç arasında takıma transfer mi yapsın? bir noktada saçmasapan hatalar yapıyor. bugün son çeyrekte 4 kritik top kaybı yaptı mesela, bunlar hep oksijen eksikliğinden. (bu maça özgü rotation'dan bağımsız bir gerizekalılık yaptı, o da karşındaki takım faul problemine girmişken potaya gitmemek. klay thompson ilk 4 dakikada 3 faul almış, sonraki 26 dakikasında sadece 1 faul aldırabildiler. chris paul olsa daha iyi kararlar verirdi).

  ***

  tüm takım şişti. sadece 6 adamla eşek gibi savunma yaptılar tüm seri. zaten o yüzden warriors'ın normal hücumu tıkanıp durdu. houston, aynı warriors gibi her perdelemede değişebiliyor ve fiziksel oynayıp yılanın başı olan curry'i yıpratıyorlar.

  bunları görmeyenler de "warriors niye her zamanki gibi hücum etmiyor, durant bunların kimyasını bozdu" filan diyor. halbuki durant bu takımda iki senedir oynuyor, neredeyse 200 maç eder bu. bu iki senede de pas ve asist rekorları kırıyorlar. demek ki fark houston'ın savunması. yaptıkları doğru bir şeyler var ki bu akış bozuldu.

  ama tüm bu çaba, adamın ciğerini iflas ettirir. son iki maçın ikinci yarılarında houston'ın sönmesi tesadüf değildi. tarihin en skorer takımı, konferans finalinde, bir yarıda 40 sayı fark yemez. ama hem yorgunsan, hem de aksi gibi nba'in en iyi 3. çeyrek takımına karşı oynuyorsan oluyor bu.

  ***

  hücumda da aynı şey: houston'ın üstüste 27 üçlük kaçırıp playoff rekoru kırması acayip ama yarısı, iyi savunma yüzünden işlemeyen setler sonucu kullanılan kötü şutlardı. ismin curry veya thompson değilse, danalar gibi koşturduktan sonra el üstünden öyle şutları atamazsın. yarısı da boş şutlardı ama onlar bile zorlaşır çünkü ayakların yorulunca şut mekaniğin saçmalar. şut elle atılan bir şey değil, vücudun tamamı çalışıyor. kalanı da şans tabii, 27'de bir tanesi mi girmez!

  warriors ise normalde 10-11 kişi oynuyor. bu seride onlar da rotation'ı kısaltmak zorunda kaldılar, zira normalde oynattıkları 3 uzun (javale, zaza, west) ağır kalacaktı harden'ın pick and roll'larında. utah serisinde, ligin en iyi çember savunmacısı olan gobert'i potadan uzaklaştırıp etkisiz bırakmıştı rockets, harden'a yapılan yüksek screenler sayesinde.

  o yüzden sırf harden sayesinde warriors rotasyonu 8 kişiye düştü. ama o aradaki 1-2 kişilik fark bile, bu seviyedeki rebakette büyük fark yaratıyor (hele ki sezon boyu bu dengeyi iyi tutturmuşlarsa). iggy gibi çok müthiş olmayan bir oyuncunun sakatlanması da o yüzden büyük fark yarattı. o oynasa, all-star'ların vasat oyunuyla bile 5 maçta iş biterdi, kimse de chris paul'un sakatlığını konuşmazdı.

  ***

  vallahi ben warriors'ın kazanmasını istiyordum. kd geldikten sonra bu adamları tutmak, davud'a karşı golyat'ı desteklemeye benziyor ama rockets'ın o "harden 20 saniye top sürüp bir şeyler yapsın + maç başına 50 üçlük atılsın" formülünün nba'e hakim olmasını istemiyorum. tek bir houston nba'i zevkli yapıyor ama 5 tane, 10 tane houston olması felaket olur.

  finallerse her halükarda heyecansız olacaktı zaten. cavs bu haldeyken, bırak warriors veya rockets'ı, batı'nın tüm playoff listesine karşı underdog. en azından şimdi durant-lebron sekansları yeterince geyik malzemesi sağlar veya curry biraz boş kalıp 2015 formuna döner de eğleniriz.
1 entry daha