*

şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • motorlu araçlarda karşılaşılan vahim durum. araç satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi budur. araç yağ yakıyorsa, yanma odasına yağ kaçıyor demektir, bu da bir takım motor parçalarının aşınmış hatta erimiş olması demektir. ortalama bir binek araçta tarih itibariyle 4000 lira gibi bir masraf çıkartır.

  peki nasıl anlaşılır?

  aracın içerisine birini oturtun ve 5000-6000 devir arasında gazı pompalamasını söyleyin. yüksek devirde gaz verirken egzozdan hafif mavimsi beyaz bir duman geliyorsa o araç yağ yakıyordur, alıp almamak size kalmış. dünyanın sonu da değil ama masrafı malum.. araç mavi yerine belirgin bir şekilde siyah duman da atabilir. bu da yağ yakıyor demektir. dizel araçların siyah duman atması normaldir. bu dediğim siyah duman dizel harici araçlarda geçerli yani. aynı şekilde yağ yakan motor parçaları (segman, piston) boşluk yarattığı için o motorda üfleme de var demektir. bunu da şöyle anlayabilirsiniz: (bkz: motor üflemesi/#77524094)

  ikisi bir aradaysa %100 yağ yakıyordur. aracı satan adam babanızın oğlu olsa inanmayın. tüm bunların haricinde eğer araç yağ eksilttiği halde duman vs. belirtisi yoksa, silindir kapak contası veya karter contasından, keçelerden yağ kaçırıyor olabilir. bu normaldir. az az damlatır her araç belli bir yaştan sonra. ha çok fazla eksiltiyorsa panik yapmayın, keçeleri değiştirirsiniz cillop gibi olur. ayrıca diğer faydalı olabilecek yazılar için:

  (bkz: motorun hararet yapması/#77346722)
  (bkz: otomobillerin fren sistemi ve tepkileri/#77439926)
  (bkz: araba kullanmaya yeni başlayanlara tavsiyeler/#77336801)