şükela:  tümü | bugün soru sor
2555 entry daha
 • olm çok komik lan "babasız büyüyen cengiz han adamın dibiydi" gibi bir savunma gelmiş.

  bak ben sana cengiz han'ı biraz anlatayım da dinle.

  cengiz han, urgenç şehrini ele geçirdikten sonra, şehir teslim olmadı ve savaşmayı seçtiği için hayatta kalan tüm urgençlileri , tek sıra haline sokup önlerine birer asker koyup askerin kaynaklara göre 24er tane savaş esirini kılıçla öldürmelerini emretmiş birisi.

  bak tekrar anlatayım anlamadıysan.
  cengiz han geliyor, şehir kuşatıyor, teslim olun çağrısına uymayan şehri ele geçiriyor, sonra hayatta kalan tüm urgençlileri birer asker önünde tek sıra haline dizip sırayla teker teker öldürtüyor.

  bunu yapan asker sayısı da 50.000 civarı deniyor yine kaynaklarda. artık rakam ne kadar gerçek bilemiyorum tartışmalı.

  sen de gelmiş bu karakteri - ki dark triad olduğu kesin neredeyse - bize "babasız büyümüş örnek karakter" diye gösteriyor musun?

  olm bari atatürk'ü falan göster "bakın babası olmadan büyümüş ama neler yapmış" de.

  bu kadar şuursuzsun işte.

  bi kere bilimsel çıkarımlar yapmak için istisnai olaylara bakman kadar saçma bir şey olamaz.

  "babasız büyüme" meselesini doğru anlamak için istisnai olaylara bakmak yerine genel trendlere bakman lazım.

  babasız büyüyen cocuklar okulda babası hala hayatlarında bir şekilde bulunan cocuklara göre ne kadar başarılı,
  bu cocukların benzeri sosyo ekonomik şartlardaki akranlarına göre suça meyletme oranı ne kadar farklı,
  yaşam süreleri, kariyer açısından, sosyal açıdan başarıları ne kadar farklı bunlara bakarak ancak "sadece anne tarafından büyütülen cocuk / sadece baba tarafından büyütülen çocuk / anne babanın aktif rol aldığı ortamda büyüyen cocuk" cıkarımı yapabilirsin.

  800 sene önce yaşamış bir psikopata bakarak değil.

  konuyla ilgili en tatmin edici ve en kapsamlı yapıtlar, eski amerikan feminist ve national organization for women'de 3 kere direktör olarak seçilmiş sonra erkeklerin sorunlarının sistematik olarak hasır altı edildiğini farkedip diğer perspektiften kitaplar yazmaya başlamış olan warren farrell'ın kitapları.
  ingilizcesi ve interneti olan herkes hemen amazon.com'dan kindle versiyonunu satın alıp read.amazon.com üzerinden bilgisayardan ya da herhangi bir tablet telefondan okuyabilir.

  bunların kırmızı hapla alakası ne peki ?

  kırmızıhap ahlaktan muaf bir şey. bilim gibi. fizik kanunları nasıl ahlaktan muafsa, senin havaya attığın taş gidip birinin kafasını patlattığında "ama yerçekimi" diyemiyorsak kırmızıhap'ın dile getirdiği şeyler de aynı şekilde ahlaktan muaf.

  bu size "sınırsızca bildiklerinizle manipülasyon yapın, saf insanları kandırın, kızların (ya da erkeklerin) en temel isteklerini kafanıza göre tatmin eder gibi rol yapın, keyfinize göre takılın" vizesi vermiyor tabi ki.

  kırmızıhap'taki ağır stoik felsefe ve erdemli yaşama vurgusu da bu neredeyse "süper güç" denebilecek bilgileri ve pratikleri sorumlu bir şekilde kullanma zorunluluğunun yoksa çok fazla acıya sebep olunacağını gerçeği sebebiyle.

  kırmızıhap'ı "pick up artist" taktikleriyle karşılaştırmak, meseleye sadece uzaktan bakan ve anlamak için efor sarfetmeyen, erdem sinyallemeyi daha kolay bulan birinin yapacağı şey.

  kırmızıhap size doğa ile ilgili neredeyse yadsınamaz bilgileri gayrı resmi bir şekilde tarif eder. size şunu yap bunu yap demez. "içinde yaşadığımız dünyanın, hayatın acımasız gerçekleri bu bu bu bu, bunla ne yaptığın beni ilgilendirmez, senin kendi kararını verip sorumluluğunu alman gereken bir şeydir bu" der.

  bu bilgiyi kullanıp sorumluluk almak yerine "tüm x'ler y'dir yea" diye işin içinden sıyrılacaklar da var, "olm her türlü karı artık köpeğim" diyecek sosyopatik eğilimli olanlar da var. tıpkı tüm diğer insan gruplarında olduğu gibi. bunun kaçarı yok.

  ama şundan hiç bir şüphem yok - ve bana gelen mail, mesaj vs'lerden de bunu yüzlerce kez teyit ettim ki, insanların çok çok büyük bir kısmı, kırmızıhap'ın anlattıklarını gördükten sonra amı götü dağıtmak yerine çevresine zarar vermek yerine kendini hayata daha iyi adapte edip daha mutlu olduğu gibi, etrafındakilerin de (kimi zaman sevgilisi ,kimi zaman anne babası çocuğu, iş arkadaşları vs) gerginliğinin azaldığını ve tatmin seviylerinin arttığını gözlüyorlar.

  çünkü insanların çok büyük bir kısmı sosyopatik eğilimlere sahip değil. çoğu özünde ahlak ve empati duyguları gelişmiş ve kendilerinin ve çevrelerindekilerin hatta kendilerine kötülük yapmış insanların kötülüğünü istemeyen insanlar.

  sosyopata çekiç verince kafa patlatıyor doğru, ama aynı çekici bir şeyler inşa etmek için kullanan milyonlarca başka insan da var.

  bak bugün sabah mesajla haberdar olduğum bir kitap - nasıl da farkında olmadan kırmızıhap tarifi yapmış :
  http://www.hurriyet.com.tr/…-formulu-5s-1i-40824165

  bu kitap benim 2 sene kadar önce yazdığım şu entry'nin çok benzeri şeyler söylüyor belli ki:

  https://kirmizihap.org/…ranlarinin-artma-sebepleri/

  böyleyken böyle.

  sorusu olan varsa msj atsın mail atsın vs.
  açıkçası o kadar küfür yedim ama kim etti hatırlamıyorum, mesajı kim atmış daha önce ne yazmış vs gibi bakacak vaktim de yok. sabah akşam bana sövmüş kendine göre rezil etmiş olsan da msj atınca ben farkında olmadan sıfırdan birisi yazıyomuş gibi olacak.

  neyse gidem de dota atam porno izleyem kola cips yapam manga izleyem maç izleyem
534 entry daha