şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
6920 entry daha
 • basketbol tarihinin en büyük loserı olma yönünde ilerliyor.

  https://eksiup.com/5b8a0366169

  the decision'dan beri lebron haterıyım. son cavs macerasından bu yana ise yaptıklarına müthiş saygı duyuyorum. kendisini konumladığı yer, edindiği saygınlık vs. muhteşem. öte yandan kendisi ile ilgili katılmadığım bir fikir var. jordan 6 kere finale çıktı, lebron 9 kere finale çıktı. lebron jordan'dan daha iyi veya eşit seviyede.

  jordan 6 kere finale çıktı ama altısını da kazandı. lebron'un ise 6 final mağlubiyeti var şu anda. ben buradan şunu anlıyorum. eğer lebron kariyerini çöp doğuda değil de batı takımlarından birinde sürdürseydi muhtemelen 6 değil 3 nba finali olacaktı. elbette böyle bir matematik yok ama 6 defa batıdan gelen takımlara yenildiğine göre teorik olarak böyle bir mantık kurabiliriz. lebron'un 9 nba finali ne jordan'ın 6 nba şampiyonluğundan ne de kobe'nin 5 nba şampiyonluğundan daha değerli değildir benim için.

  bir de 2 defa takım değiştiren, üçüncü defa değiştirmek üzere olan biri için felaket bir kariyer yönetimi oldu. yani aslında kariyerinin böyle şekillenmesindeki en büyük suçlu kendisidir. hiçbir zaman elit koçlarla çalışmadı. miami hariç hiçbir zaman iyi kadrolara sahip olmadı. sen madem takım değiştirmeyi kafana koydun, tercihini iyi bir koç ve gelecek vaad eden takımlardan yana kullanacaksın. durant gibi. hatırlayın ikinci defa cavaliers'a geldiğinde, cavaliers nba'deki en gelecek vaad eden takımdı. draftlardan topladığı genç oyuncularla birkaç sene içerisinde şampiyonluğa oynayabilecek bir takım olacaktı zaten. koçu david blatt'dı. lebron yüzünden bu takımı dağıttılar. ha ne oldu, o tarihten bu yana 4 defa nba finaline çıktılar, 1 defa kazandılar. ama lebron gidince yine yeniden yapılanma ve tanking sürecine girecekler. lebron için kadroyu dağıtmasalardı belki 10 yıl zirveye oynayacak bir takıma sahip olabilirlerdi. lebron'un böyle bir özelliği var işte. şu anki çöp cavaliers kadrosunun lebron'un talimatları sonucu kurulmadığını kim iddia edebilir. lebron gittiği takımları lebron ve arkadaşları haline getiriyor. takımların içini boşaltıyor. tek başına finale taşıyor. ayrıldığı zaman da takımları uzun süre dipten kurtulamıyor.

  durant okc'de kalabilir ve okc'yi şamopiyon yapmayı deneyebilirdi. bu onurlu bir mücadele olurdu ama o efsane gsw'ye katılmayı tercih etti. sonuç? 2 nba yüzüğü ve 2 finaller mvp'si. tarih kendisini haklı çıkarttı. lebron'da bir kez daha takım değiştirecekse, 33 yaşında da olduğunu düşünürsek tek başına şampiyon yapabileceği bir takıma değil, en iyi koç ve takım kombinasyonuna gitmesi gerekir. kağıt üzerinde boston en iyi aday gibi duruyor ama lebron'u biraz tanıyorsak lakers'a filan giderek üzerine tüy diker.

  gerçi batıya gelmeyi cesaret eder mi orasını bilemem. ben olsam boston'a gider brad stevens ile çılgın atardım.
815 entry daha