şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • kimlerin ne zorluklarla nerelere geldiğini örneklerle anlatan kişisel gelişim kitaplarının şahıdır.

  bu kitap kişisel gelişim kitaplarındaki fikirlerin pratiğe döküldüğü yöntem ve tekniklerinin açık bir şekilde anlatıldığı bir kitaptır diyebiliriz. kişisel gelişim kitaplarının pir’ i dir desek yanlış söylemiş sayılmayız. özellikle başarılı insanların modellenmesi ve olumsuz duygulardan kurtulmak için kendimizi çok mutlu hissettiğimiz anlardaki duyguların tetiklenmesi(trigger) ve duygular arası geçiş(swish) konuları çok verimli.

  kitaptan önemli tespitler:

  başarılı olmak için başarılı insanların modellenmesi gereklidir. zenginlik ve başarı içinde büyüyenler zenginlik ve başarıyı kolayca modelleyebilirler.

  başarılı olmak için gelecekte olmasını istediğimiz durumları şimdi oluyormuş gibi hayal etmeliyiz.

  kilo vermek isteyen insanların zayıf insanları modellemesi; onların gün içinde neler yaptığını gözlemleyerek en ince ayrıntılarıyla onlar gibi davranmaya çalışmaları kilo verme adına çok faydalı bir yöntemdir.

  kilo ile ilgili swish paterni yapmalıyız. yani hayalimizde kilolu görüntümüzle zayıf görüntümüzü yer değiştirmeli ve zayıf halimizdeki mutluluğumuzu gözümüzde canlandırmalıyız. (kitapta ayrıntıları mevcuttur.)

  olumsuz bir histen olumlu bir hisse geçişi( korkudan mutluluğa geçiş gibi) vücudumuzun belli bir bölümüyle(parmak boğumu vb.) çağrıştırabiliriz.

  negatif çağrıştırıcılarla başa çıkmanın yolu aynı anda karşıt çağrıştırıcılarla saldırmaktır.

  değerlendirme:

  çok fazla teknik kavram ve konulardan müteşekkil bir kitap olduğu için fazla ayrıntıya girmek kafa karışıklığına sebebiyet verebilir. şu kadarını söylemekte fayda var: düşüncesini yeniden şekillendirmek isteyen tüm insanların hiç zaman kaybetmeden acilen okuması gereken harika bir kitaptır diyebiliriz.