şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
22209 entry daha
 • arıların sıfır kavramını anlayabileceklerinin keşfedilmesi bunlardan biridir. ilk defa denk geldiğim bir husus olduğu için ilgimi çekti ve konuyu buraya taşımanın uygun olacağını düşündüm. şimdi konuyu biraz detaylıca anlatmaya çalışalım.

  yapılan bir çalışmaya göre, arılar sıfır kavramını anlıyabiliyorlar ve bu konudaki ilk omurgasız olarak gösteriliyorlar. bu böcekler, biri diğerinden daha az şekil taşıyan bir platforma doğru uçmaya teşvik edildiklerinde, “şekilleri”, “bazı şekillerden” daha küçük bir değer olarak kabul edebildiler. demek istediğimizi aşağıda daha iyi anlayacaksınız.

  sıfır, bizim için bile, anlaması kolay bir kavram değildir. hele iş küçük çocuklara geldiğinde, onlar, diğer sayılardan daha sonra sıfır kavramını öğrenirler ve çoğu zaman 1'den küçük olup olmadığını belirleme konusunda bile sıkıntı çekebilirler. ki kişisel yorum olarak, birazdan anlatacağımız şekilde, arılar bu konuda daha az sorun yaşıyor gibi*

  insanlardan başka bazı hayvanlar da sıfır kavramını kavrayabilmişlerdir. örneğin; öğretildiklerinde şempanzeler ve maymunlar, bunu nicelik olarak düşünmeyi başarmışlardır.

  dışarıdan küçük beyinleri ile arıların bu sıfırı anlama kervanına katılma olasılığı size düşük görünebilir; ancak arılar, şaşırtıcı derecede iyi gelişmiş sayı becerilerine sahiptirler, mesela daha önceden yapılmış olan bir çalışma, onların 4'e kadar sayabilceğini ortaya koymuştur.

  bal arılarının sıfırı anlayıp anlayamayacağını görmek için, melbourne'daki rmit üniversitesi'nden scarlett howard ve meslektaşları ilk olarak, iki sayıyı ayırt etmek için arıları eğittiler. her biri üzerinde bir ile dört arasında sayıda değişen şekile sahip olan iki platform kurdular.

  bir platformda, arılara tatlı bir sakkaroz çözeltisi, diğerinde ise kötü bir tada sahip olan kinin çözeltisi verildi. bu arada belirtmekte fayda var, önceki araştırmalar, arıların doğru seçimleri sonucunda sadece ödüllendirilmeyip, aynı zamanda yanlış seçim yaptıklarında cezalandırdıkları zaman daha hızlı öğrenebildiklerini ortaya koymuştur.

  araştırmacılar arıları, yüzde 80 doğru seçim yapayısa kadar, daha az şekile sahip olan platformu, tatlı ödülle (sakkaroz) ilişkilendirmeleri için eğittiler.

  arıların şekillerin sayısına değil, görünümlerine de cevap verdiklerini teyit etmek için farklı şekilli nesnelerle daha ileri testlere tabi tutuldular.

  daha sonra, iki veya üç şekille “sıfır” şekil arasında seçim yapmakta bırakıldıklarında, arılar çoğu zaman sıfırı seçti.

  ikinci bir deneyde, diğer arılar da aynı şekilde eğitildi, ancak bu sefer ya sıfır ya da bir ila altı nesne arasında değişen şekle sahip bir platforma inmek zorunda bırakıldılar. arılar, istikrarlı bir biçimde sıfırı seçti; ama bu sefer diğer seçenek 6 nesne değil de bir nesne içeriyorsa, hem seçim yapma olayı daha çok zaman aldı hem de daha az doğruluk yüzdesine ulaşabildiler. daha iyi anlaşılması açısından bu durumu şöyle açabiliriz: yani seçim için karşı karşıya kaldıkları obje sayısı arttığı zaman arıların sıfırı anlama oranları yükseliyor. bu küçümsenecek bir husus değil. çünkü bir (1) nesne içeren bir platform ile sıfır (0) nesne içieren bir platformu bile ayırt edebilmeleri, onların aslında sıfır sayısını kavrayışları konusundaki dehalarını orata koyuyor.

  bu durum, sunulan iki nicelik arasındaki sayısal farkın miktarının, arıların problemi ne kadar zorlayıcı bulduğunu etkilediğini ve arıların bir sayı olarak sıfır kavramını algıladığını göstermesi açısından önemli kanıtlar sağlamıştır.

  bu tür deneyler, arıların sıfırı kavrayışlarının bazı insanlar ve primatlara benzer olduğunu göstermektedir. fakat neden bu yeteneklere sahip oldukları henüz belli değil. howard'a göre, arıların bunu nasıl yapabildiklerini anlamak için hala ortaya çıkarılması gereken bazı hususlar mevcut.

  ingiltere'de st. andrews üniversitesi'nden susan healy, primatlar dışındaki hayvanların bir sayı olarak sıfır fark edip edemeyeceğini test etmek için birkaç girişimde bulunulduğu belirterek, aslında bir omurgasız hayvanın kavrayabildiği bu fikrin, ezberleri alt üst ettiğini de söylüyor.

  kişisel yorum olarak da kim bilir, belki bu tür çalışmalar, matematiğin eğitimine bakış açımızı bile etkileyebilir.

  kaynak: https://www.newscientist.com/…-the-concept-of-zero/ den yararlanılmıştıır.
5456 entry daha