şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • yeni veri eklemeleri geldi
  her görüşten gelen seviyeli mesajlar için öncelikle teşekkürler. arkadaşlar bu benim senelerdir yaptığım iş diyebilirim, burada partizanca değil tamamen objektif olduğuma ve salt verileri paylaştığıma herkesin huzurunda namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

  öncelikle şunu belirteyim. burada veri analizi var, yorum değil.
  üstte arkadaşın paylaştığı sonucu yetersiz bulanlar için google adwords anahtar kelime planlayıcısı aracını açtım ve sizler için bir kaç analiz yapmaya karar verdim. rakamlar ortada, dileyen istediği şekilde yorumlama hürriyetine sahiptir. bu gibi veriler her daim üstünde konuşulması gereken, tartışılması gereken verilerdir. keşke elimin altında her iki siyasinin analytics erişimleri olsa, onlarıda inceleme şansım olsa. samimi anlamda benim için inanılmaz bir zirve olurdu.

  2017 senesi haziran ve aralık aylarında arattırılma oranları:
  recep tayyip erdoğan: 100bin ve 1 miyon arası.
  muharrem ince 10bin ve 100bin arası
  https://eksiup.com/c7b73feb281

  2018 senesi ocak ve nisan arası arattırılma oranları:
  recep tayyip erdoğan 100bin ve 1 milyon arası
  muharrem ince 10bin ve 100bin arası
  https://eksiup.com/8ce4b16fc27

  2018 senesi 1-31 mayıs ayı arattırılma oranları:
  recep tayyip erdoğan 100bin ve 1 milyon arası
  muharrem ince 1 milyon ve 10 milyon arası
  https://eksiup.com/4f2b2f6d568

  2018 haziran ayına ait keyword bilgisi yok bu veri ay bitiminde adwords içerisine eklenir.
  aramalara ait detaylar ss aldığım için net şekilde görünüyor.
  bu veriye google adwords hesabı olan herkes sahip olabilir. en üst menüde (eski görünümde) araçlar altında ki "anahtar kelime planlayıcısı" sekmesinden ulaşabilirsiniz. hizmet tamamen bedava olup herkesin kullanabileceği basit bir arayüze sahiptir.

  *********************************************

  hayatımın büyük bölümünü google enstrumanları ile geçirdim. search engine, adwords, analytics yatıp kalkıp kullandığım ve ezberlediğim hizmetleridir. bunun yanında adwords için dublin ofise ilk davet edilen isimlerden birisiyim. türkiye ofisiyle seneler öncesine dayanan diyaloglarım bulunur. 2007 yeşim hanım zamanlarından bahsediyorum, bilenler bilir. neyse konu dallanıp budaklanmasın.
  şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki babanıza güvenmeyin ama google'a güvenin. ben google'ın şu ana kadar hata yaptığına henüz tanık olmadım. oranlar 3 aşağı 5 yukarı olabilir ama bu sıralama kolay kolay değişmez.

  ön edit: şunlarıda ekleyeyim. trends hizmeti evet iyi bir veri sunuyor ama kesinlikle "tam sonuç budur" diyemezsiniz. trends hizmeti günlük hatta anlık olarak değişkenlik gösterebilir.

  süreklilik önemlidir.
  eğer trends verileri 30 günlük sürede sürekli aynı sonucu veriyorsa -ki burada artarak yükselen bir trend durumu söz konusu- burada süreklilik olduğu rahatlıkla söylenebilir.

  trends neyi, nasıl ölçer?
  google search (google üstünde yapılan arama) verilerini alır. arama sonrasında hangi siteye gittiğini ve o sitede neler yaptığına dair verileri sunmaz. yani o aramayı yapan kişinin düşünce bazında tam olarak hangi safta olduğunu bilemezsiniz. search verisi neyse onu görüyorsunuz.

  bu veri baz alınabilr mi?
  evet rahatlıkla baz alınabilir. şu an bu veride durum ortada. fakat bir de işin sosyolojik yapısı var. akp seçmenlerinden veya ince seçmenlerinden ne kadarı internet kullanıyor? yaş aralığı ve demografik yapılarının önemli olduğunu da belirtmek lazım.

  ya internet kullanmayan kitle?
  bu kitle sadece akp'de yok. bu kitle chp, mhp, iyi, hdp, sp kitlelerinde de var.
  bu kitleler karşılıklı olarak bir birini dengelemeye yakın konumda(bence). hadi diyelim dengeleyemedi genel sonuçlar üstünde çok çok %2-3 fark oluşur diye düşünüyorum.

  neden google verileri önemlidir?
  google senelerdir arama motoru hizmeti veriyor değil mi? arama motoru çok kapsamlı ve düşündüğünüzden daha karışık algoritmalardan oluşur. ölçümleme ve bunu sürekli geliştirme düşündüğünüzden çok daha zordur. google uzun zamandır sağlıklı ölçümleme yapar ve tam sonucu sizinle paylaşır (analytics ve search console). google için veri ve verinin analiz edilmesi herşey diyebiliriz.
  şu veriyi analiz eden, doğru okuyan siyasiler emin olun sonuca biraz daha yaklaşır.

  son not:
  trends verisi %100 gerçek zamanlıdır ve bu veriyi manipüle edemezsiniz. tahminim bu veri %98 oranında gerçek sonuçlara yansıma potansiyeline sahiptir.
  konuya vakıf olan diğer arkadaşlarında yorumlarını okumak isterim.

  edit: mobil yazım hata düzenlemeleri.
261 entry daha