şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
 • kardeşlerim bir birimizi yemeyelim derim. erkek baba olduğunu öğrendiği ilk an yaparsa biraz heyecan yapar. sonrasında hayat normal seyrinde devam eder. doğuma kadar bu böyledir. bu süreçte kendinizden şüphe edip "lan bende mi sorun var acaba" diyebilirsiniz.

  doğum anında kucağınıza alırsınız tatlı bir mutluluk, huzur ve değişik bir sevinç yaşarsınız. sonrasında hayat sizin için yine normale döner, olağan şekliyle ilerler. elbette kritik dönemler (hastalanma vb.) hariçtir. "ben kötü bir baba mıyım" diye düşünürsünüz, hayır değilsiniz.

  babalar bence evladı 3 yaşına geldiği zaman baba olduğunu daha iyi anlar. çocuğun onunla zaman geçirmesi, konuşması, şakalaşması ve benzer davranışlar geliştikçe erkek baba olduğunu anlar ve jeton 3 yaş civarlarında anca düşer.

  3 yaş süresine kadar ne yaşarsa anne yaşar, ne yaparsa büyük oranda anne yapar.
  hiçbir erkek kalkıp aksini söylemesin, zerre inanmam.

  bu babalar açısından ayıp mıdır, değildir. bu doğal bir durumdur çünkü babalar anne gibi bebekle 9 ay 15 gün direk bağ kurmaz. hiçbir erkek anne kadar evladına bağlı değildir ve olması zaten mümkün değildir. tabi ki istisnai durumlar hariç.

  erkek arkadaşlar eğer altta ki belirtilere uyuyorsanız yalnız değilsiniz, etrafımda baba olan ve kültür seviyesi çok yüksek veya düşük olan hemen her erkek istisnasız bunları hissediyor.

  a) çocuk haberi aldıktan sonra heyecanın hızla sönmesi.
  b) çocuk doğduktan kısa süre sonra "niye sevinemiyorum, sorun bende mi" düşüncesi.
  c) bebeklik zamanından 2.5-3 yaş dönemine kadar olan süreçte kendinizi yetersiz hissetme.
  d) isteseniz de çocuğun oyunlarına katılamama, etkinlik kuramama.

  endişeniz olmasın, çocuk 3 yaş ortalamaya geldiği zaman siz kendinizi onun hayatının tam ortasına sokmak için elinizden geleni ardınıza koymuyorsunuz. tabi bu söylediklerim bir evlat sahibi babanın söylemleridir, 2. çocukta sanırım durum heyecanı ve mutluluğu 1. dakikadan itibaren başlıyor deniliyor, biz daha oralara gelmedik.
1 entry daha