şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • ileride iz kalmaması isteniyorsa (ki kim ister) hadise biraz da (yanma eyleminin doğası gereği) oksijenle ilgili olduğu için, yanan yerle hava temasının önlenmesi makul olacaktır.
  yanık yemeklerin sarıldığı şu sittireç naylonlarla sarılır (bi arkadaşım bacağa saldıran kızgın çaydanlık ejderhası ve püskürttüğü kaynar su vakasından kendini bu yöntemle izsiz kurtardı) hiç bir şey yoksa yanığın hava ile kırıştırmasını önlemek içün, küçük yanıklara oje süren bile gördüm mü, bence gördüm.
  ve fakat asıl iki yöntem gönüllerde taht kurmuştur;
  süper şamanik bir anneanneden öğrendiğim, tohturların (iz de kalmaması için ) bu teyzeye sayesinde çocuklarını emanet ettiği ve egzosdan boğaz bölgesi damarlar dışarıdan gözükecek şekilde yanan bir adamı bile iz kalmadan tedavi eden bombastik bir yöntem var elimde, lakin herşeyim tamam bir sözlükte büyücü ya da kocakarı ilan edilmem eksik, bundan sebep daha pratik nispeten sempatik ve kolayını hemen dökülelim;

  yarım ila neşeye göre bir çay bardağı zeytinyağı cezvede ısıtılır, az ısıttıktan sonra içine bir adet mum (bildiğiniz beyaz mum) atılır ve tamamen eriyince ipi çekilip alınır, daha sonra evde mevcut ve kısaca "lan deli miyim ben bitmiş şeyleri ne tutuyorum" şeklinde çağırdığımız küçük ıvır zıvır kutuları (metal sakız,şeker pura muro kutuları ya da kozmetik ıvır zıvır) ya da sürpriz oyuncak * kutularına dökülür, soğuması beklenir, soğuduktan sonra alınır, çantaya atılır, kalan diğeri yine kutulanıp eşe dosta hediye edilebilir...
  bir yer yandığında parmakla bolca alıp, krem gibi(n) sürerek, yanık bölgenin üstü kapatılır. burada neşe, parafin ve zeytinyağı beyin işbirliğidir.
  yanığın üzeri bir tür ikinci geçici deri gibi bu kremle kaplanır (ben kendisine kısaca ahmet kremini diyorum) ve hem acıyı mümkün mertebe azaltmaktadır hem de iz kalma riski süper düzeyde düşmektedir.buzun yanığa etkisi kafaya vurur misali "iyileş ulan!!soğu hemen, çemkirme!" şeklindeyken kremimizin etkisi süper şevkatlidir ki en duygulu ırkın üyesi olan insanın vuciti şüphesiz şevkatli tedavi ve yardıma öncelikli tepki verecektir, artiz.
  velhasıl kullanın, kullandırın.

  edit piaf: yaraların iyileşmesini de çabuklaştırdığı söylenmekte.
  ediz hun:sade parafin kesmez ise, kokulu mum da gönül rahatlığıyla kullanılabilir,ama tabii ki sinek kaçıranlardan olmasın, bünyesindeki manyağın oğlu gibi kimyasal ve katkı malzemesiyle cildin neşesini kaçırmasın.
126 entry daha