şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
20773 entry daha
 • malumunuz, paranın icadından önce, ticaret takas usulüyle yapılıyordu. günümüzde ise, ara sıra hepimizin uyguladığı bir yöntem olsa da, ekonomik sistem içindeki uygulaması paranın icadından önceki kadar yaygın değil.
  anlatacağım olay işte bu yöntemle ilgili. ben bunu yeni öğrendim ancak aslında haber yeni değil. taa 2006 yılında gerçekleşmiş. hatta konuyla ilgili olarak ekşi sözlük'te de 2014 ve 2017 yıllarında açılmış 2 başlık var.
  neyse konuya gelelim.
  hikayenin kahramanı kyle macdonald isimli biri. bu kyle kardeşimizin elinde kırmızı renkli bir ataş var. hani şu kağıtları tutturduğumuz ufak tel parçası.
  kyle macdonald, internette bir blog açar ve elindeki bu ataş'ı herhangi bir şeyle takas etmek istediğini söyler. talebine kanada'dan iki kız olumlu dönüt yapar. kyle, elindeki ataşı, kızların elindeki balık şeklinde bir kalemle takas eder. kısa bir süre sonra da, balık şeklindeki kalemi garip bir oyuncakla değiş tokuş yapar başka biriyle. devamında ise, bu saçmasapan oyuncağı eski bir mangalla değiştirir. eski mangalı jeneratöre, jeneratörü bira fıçısına, bira fıçısını küçük bir kar aracına dönüştürür kısa süre içerisinde. işler bundan sonra daha da renkli bir hal alır. zira, son takasını bir talk show programcısıyla yapar ve bu takas onun medyada vs. de tanınmasını sağlar.
  elindeki kar aracını 2 kişilik kısa bir tatille değiştiren kyle durmaz. elindeki tatil kuponunu ikinci el bir kamyonetle, kamyoneti bir plak anlaşması ve gidiş-dönüş uçak biletiyle (takasın içeriği, bir stüdyoda 30 saatlik ses kaydı gibi bir şey ve bu kaydın bir iki yayın kuruluşunda da yayınlanacak olması), stüdyo anlaşması ve uçak biletlerini ise, phoenix'teki bir evde 1 yıl boyunca kira ödemeden konaklama hakkıyla değiştirir.
  belki siz de faketmişsinizdir. kyle'nin uçuk takasları medyada tanınmaya başladıktan sonra hız kazanıyor. benim anladığım kadarıyla, kyle meşhur olmaya başlayınca, insanlar da medyada yer bulabilmek için kendisiyle takas anlaşması yapmaya daha bir hevesli oluyorlar. ancak nihayetinde kyle bu takasları gerçekten yapıyor mu, yapıyor...
  herneyse, tekrar konuya dönelim. kyle elindeki phoenix'te bir evde 1 yıl boyunca ücretsiz konaklama hakkını da alice cooper'la bir hafta sonu geçirme hakkıyla değiştirir. bu aşamada kyle ilginç bir şey yapar ve elindeki bu hakkı da, bir kar küresiyle takas eder. kendisine neden böyle bir şey yaptığını soranlara ise, değer kavramının göreceli olduğuyla ilgili bir şeyler söyler. bir süre sonra, elindeki kar küresini, hollywood'daki bir koleksiyoner yönetmene, bir filminde kısa bir rol karşılığında devreder.
  ve son olarak, bütün bu takasları medyada takip eden, yine kanada'da saskatchewanisimli bir yerin sakinleri, mahallelerindeki kullanılmayan bir evi restore ederek, kyle'in elindeki rol karşılığında bu evi teklif ederler.
  neticesinde, kyle macdonald kardeşimiz, elindeki kırmızı renkli ataş'ı, tam 14. takasta bir evle değiştirmiş olur.
  konuyla ilgili sözlükte gördüğüm entryler: (bkz: #67423441) , (bkz: #45223465)
  konuyla ilgili bir haber: http://blog.milliyet.com.tr/…am--/blog/?blogno=4855
  kyle macdonald'ın kendi blog'u: http://oneredpaperclip.blogspot.com/…-fish-pen.html
17119 entry daha
hesabın var mı? giriş yap