şükela:  tümü | bugün
  • akape nam iktidar partisinin ortaya toplumu gerecek yasa ya da yönetmelikler atıp, daha sonra gelen tepkilerin dozuna göre bunları geri çekerek uyguladığı metodtur.

    üç yıla yaklaşan iktidarlarında pek çok kere denedikleri bir metodtur. örneğin kuran kursları konusunda bir yönetmelik hazırlayıp tüm okulları kuran kursu verilen bir yer haline getirmeye çalıştılar, yemedi geri çektiler. genelde meslek liselerine özelde ise imam hatiplere katsayıda eşitlik getiren yök tasarıları hazırladılar ama vetoyu yiyince yasayı soğumaya bıraktılar. (bkz: rte'nin islamcılara takiyyesi) zinaya ceza tartışmaları sırasında da ceza yasasını komisyona geri çektiler örneğin. (bkz: tck tasarisi nin komisyona geri cekilmesi)

    şu an aklıma gelenler bunlar. kendilerince taktik izliyorlar. önce ortaya bir laf ya da yönetmelik taslağı atıyorlar, eğer tepki gelmez ya da göğüsleyebilecekleri bir tepki gelirse bildiklerini yapıyorlar. aksi taktirde ustaca bir taktikle geri çekme yoluna başvuruyorlar. ama uyarmak lazım zamanında geri çekemezlerse istenmeyen sonuçlar doğabilir.
14 entry daha