şükela:  tümü | bugün
 • özellikle kpss'ye ve üniversiteye hazırlık yapan öğrenciler için söylüyorum: ahmaklıktır. bu devirde binlerce youtube videosu, ders sitesi varken insanlar neden bu leş kurumlara binlerce lira para vermeye bu kadar hevesli olur gerçekten anlayamıyorum.
  (bkz: dersaneye gitmeden üniversite kazanmak)
  (bkz: #73206078)

  edit:
  şimdi gelelim karşı argümanlara:
  1- ona bakarsan ders kitaplarından da çalışılarak da kazanılabilir:
  pek tabii ki olur; ancak internetteki anlatımı ders kitabından öğrenmeyle karşılaştırmak saflıktır. zira internette bunu anlamanı ve daha çok hit kazanmayı amaçlayan kanlı canlı bir eğitmen vardır. yüzlerce anlatım farklılığı, gerizekalı değilsen, konuyu anlamanı sağlayacaktır. kitabın hatta okuldaki öğretmenin eksikliğini youtube'daki binlerce video'dan istediğini seçip aynı videoyu defalarca oynatarak giderebilirsin. bu, soru sormaya çekindiğin öğretmenin anlattığından da bin kat daha etkilidir. youtube'nin verdiği imkan hiçbir okulda veya dershanede yok.

  2-sosyalleşme ve rekabet: pardon ama okulda da bunu gayet tabi yapabilir öğrenci? son senede okul, yayınevleriyle anlaşarak seri denemeler yapabilir ki; halihazırda uygulanan bir şey zaten.
  para vermeye bahane aramayın gençler. herkes sizin kadar varlıklı değil.

  3- dershane/kurs ortamını görmesek anlatılanlara inanacağız. kadromuz şu kadar iyi, diye 10 bin lira isteyen dershane sanırsın ki mıt'den walter lewin'i falan getiriyor. bunların yalan olduğunu siz de biliyorsunuz. çoğu dershanede milli eğitimden öğretmenler çalışıyor. yani okuldaki performanstan pek de bir fark olmuyor. en azından ben pek bir fark görmedim. "dershanede öğretmen öğrenci etkileşimi var, öğretmen öğrenci seviyesine iniyor" gibi savunmalar da bana göre boş iddialar; çünkü öğretmen, ne olursa olsun kendine verilen süre içerisinde o dersi vermek zorundadır. hal böyleyken 20 dakikalık videoya odaklanıp pratik yapmayan öğrencinin, tembelliğine dershanede çare bulması yine mümkün değil. en iyi hocayla dahi mümkün değil. istikrarlı öğrenci de zaten eksikliğini dershaneyle değil internetteki farklı kaynaklarla gideriyor.
  dershanelerin tek artısı rekabetçi bir ortam yaratmak(rekabetinizi sevsinler, öyle ortam mortam demeyin kıytırık deneme sınavları işte...) olduğu iddiası belki kabul edilebilir; ancak bu rekabetçi ortam her zaman öğrenci üzerinde motive edici ve başarıyı arttırıcı bir etki yaratmıyor; aksine yıkıcı bir etki de yaratabiliyor.
  lafı uzatmadan, öğrencinin kitap, soru bankası, deneme vs. alıp çalışması ve youtube'daki videoları takip etmesi; okulların da seri denemeler yapması öğrencilerin dershaneler bağımlılığını büyük ölçüde azaltacaktır. böyle bir disiplinden yoksun öğrencinin, hangi yolla olursa olsun, başarılı olması zaten hayaldir.
50 entry daha