şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • ilginçtir fakültede derlerdi hep kızamık çok nadir görülür eskidendi onlar artık kalmadı herkes aşılandı. ceyhun atıf kansu'nun kızamık şiirini okurturlardı. eskiden çocuklar ölüyordu bu hastalıktan derlerdi.

    işe başladığımda her gün 2 3 çocuk geliyordu. sub febril ateş döküntü. hiç kızamık gelmedi aklıma çünkü bu devirde kızamık mı kaldı herkes aşılı diye. gün geçtikçe sayıları arttı.

    dedikleri çok doğru. elenen bir çok hastalık geri geldi. bu hastalıkları toplumdan uzaklaştırmak için her sene aşılara milyonlarca lira bütçe ayrıldı. yılların sağlık politikası bir kerede atıldı. milyonlarca lira uçtu duyan olmadı.

    normalde böyle durumlarda kamplarda yapılır aşılar, sokağa salınmazlar. bir çoğuna aşı yapıldı yine de fakat kendi halkımıza yetecek kadar getirdiğimiz için bizim çocukların çoğuna aşı yaptıramadık onların da bir kısmı kaldı.

    tüberküloz sayımız azalmıştı. fakat tekrar hortladı. mültecilere ücretsiz tedavi verdik. çoğu sürekli gezdiği için doğru düzgün almadı tedavisini. almasın bize ne diyemedik. hiç tedavi almasalar zararı kendilerine. ama yarım yamalak alınca dirençli suşları ülkeye yaymaya başladılar.
2 entry daha