şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merhaba suserlar, yakın zamanda hepinizin başı ufak ufak yanmaya başlayacak.

  ilkin 2014 yılında haber olmuş. emo da konu hakkında açıklama yapmış.

  tanım: zorunlu olarak epdk mevzuatları üzerinden halka masraf çıkarılmasıdır.

  ister kiracı, ister ev sahibi olun son kullanıcı kimse abonelik ona aittir. haliyle kiracılar, ev sahibi adına düzenlenen aboneliği üstüne almak zornda bırakılıyor.

  bu sürecte belli aralıkalr halk uyanmaması için bölge bölge aboneler uyarılarak "elektrik zorunlu aboneliği" başlatmazsa elektriğinin kesileceği ve ceza ödemek zorunda bırakılacağı söylenmekte. bu da elektrik sayaç okuma belgesi üzerinden uyarı niteliğinde yapılmakta ve 15günlük süreniz başlamaktadır.

  ne var bunda doğrusu bu dediğinizi duyar gibiyim. esas mesele şimdi başlıyor sevgili okuyucular.

  1)dağıtımcılar kendilerini epdk'ya bağlı özel kuruluşlar olarak tanımlıyor. özelleştirmenin sonucu olarak kurulan özel şirketler yasal(!) mevzuatları arkalarına alarak size sopayı göstermektedir.

  2) ödeyeceğiniz bedellerde aşağıdadır;

  elektrik abonelik bedelleri 2018
  güvence bedeli; mesken için sözleşme gücü kw başına 23,70 tl
  kesme-bağlama bedeli; işlem başına 26,80 tl
  damga vergisi; toplam güvence bedelinin binde 9,48'i
  dosya bedeli; güvence bedeline göre belirlenir.
  dask poliçesi

  3) ister mevcut kullanıcı olun ister baska birşey dagıtımcı aç kapa arteme yaparak abone başına 26,80 tl yi cebine atacak. işlem başına dosya masrafını da. güvence bedeli ise daha sonra alınacak bir ücret olacağı için unutulmaması gerekmektedir.

  20 milyon insan istanbulda yaşamaktadır. 1.000.000 hane abonelik yapmak zorunda kalsa sadece kesme bağlama bedeli üzerinden dağıtımcı 26.800.000 tl kar sağlamış olur. dosya masrafını da varın siz hesaplayınız.
6 entry daha